Bilişim 04 EYLÜL 2012 / 13:19

ICT Summit Eurasia - Bilişim Zirvesi'12 Vodafone ana sponsorluğunda başlıyor

ICT Summit Eurasia - Bilişim Zirvesi'12 başlıyor

“Sonraki Adım” temasıyla gelecekten bugüne bir pencere açacak Avrasya’nın en büyük bilişim etkinliği olan "ICT Summit Eurasia–Bilişim Zirvesi’12" ikinci kez Vodafone Türkiye’nin ana sponsorluğunda gerçekleşiyor. 11-13 Eylül 2012 tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak Zirve, ulusal ve uluslararası düzeyde binlerce profesyoneli ve bu yıl ilk kez teknoloji meraklılarını ağırlayacak.

Vodafone Türkiye’nin ana sponsorluğunda, İnterpromedya tarafından bu yıl 12. kez düzenlenen “ICT Summit Eurasia–Bilişim Zirvesi’12”, 11-13 Eylül tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Vodafone'un ikinci kez ana sponsor olarak yer aldığı Zirve’nin bu yılki teması “Sonraki Adım” olarak belirlendi.

Türkiye’nin yanı sıra, Orta Doğu, Türk Cumhuriyetleri, Kafkasya ve Balkanlar’da toplam 30 ülkeden binlerce profesyonelin katılacağı Zirve, bu yıl ilk kez teknoloji meraklılarını da ağırlayacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın desteğiyle gerçekleşecek Zirve, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile ulusal ve uluslararası boyutta bugüne kadarki en yüksek sayıda kurum, iş ortağı ve sivil toplum örgütünün desteğini aldı.

Eriştiği bölgesel vizyonla sınırları aşan, geniş bir bilgi birikimi ve uzmanlığı biraraya getiren Zirve, artık Avrasya’nın bilişim odağı haline gelen bir platform sunuyor. Her yıl bu çatı altında Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşmesi için gerekli yol haritalarının çizilmesine yönelik önemli vizyonlar paylaşılıyor; tüm bölgede bilişim sektörünün gelişmesi ve daha fazla katma değer yaratması için odaklanması gereken alanlar tartışılıyor.

Teknolojinin şekillendireceği “Sonraki Adım” ele alınacak

Bilişim Zirvesi, “Sonraki Adım” temasıyla bu yıl ilk kez bilişim ve teknoloji meraklılarını da ağırlayacak. “Sonraki Adım” temasına paralel olarak gerçekleştirilecek çeşitli etkinlik ve oturumlarda, hem iş hem de günlük yaşamda teknolojinin şekillendireceği sonraki adımlar ele alınacak.

Mobil iletişimin sürekli yeni dinamiklerle beslenen etki alanının, bir sonraki adımda finans, bankacılık, sağlık, eğitim gibi farklı alanlarda yaratacağı dönüşümler konuşulacak. Bu kapsamda bilişim teknolojilerinin geleceği ve bu geleceğin bugünden görebildiğimiz yansımaları değerlendirilecek. Zirve’de, gelecekten bugüne bir pencere açılacak.

Dr. Acarer: “Zirve, yol haritamızı belirlememize katkı sağlayacak”

Zirve’yi destekleyen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer, ICT Summit Eurasia-Bilişim Zirvesi’12’nin Avrupa ve Asya Zirvesi olarak düzenlenmesini beklediklerini ifade etti. Dr. Acarer, şunları söyledi:
“Türkiye, istikrarlı ekonomik büyümesiyle tüm dünyada yakından izlenirken ve beğeni toplarken, öte yandan Avrasya bölgesinde de öncü konumunu sürdürüyor. Türkiye’de bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü Türkiye’nin genel ekonomik büyümesinin üzerinde bir büyüme oranına sahip. Bu nedenle sektörümüz, ülke kalkınması üzerinde de çarpan etkisine sahip katkıda bulunmaktadır. Diğer taraftan, uluslararası arenada rekabet gücüne sahip olması ve işbirliği olanaklarının çok güçlü olması nedeniyle bilgi teknolojileri ve iletişim sektörünün tüm yönleriyle ICT Summit Eurasia-Bilişim Zirvesi’12’de ele alınmasını önemsiyoruz. ICT Summit Eurasia-Bilişim Zirvesi’12, Türkiye’nin 2023 vizyonuna hizmet eden politikaların tartışılacağı bir ortam niteliğinde. Zirve’de atılacak adımlar bilişimde yerli üretimin ve katma değerin artırılması, ülkemizin bölgemiz ve dünya için bir bilişim üssü haline gelmesi gibi konularda yol haritamızı belirlememize katkı sağlayacaktır.”

Süel: "Mobil teknolojinin yarattığı müthiş dinamizmi ve sosyal imkânları masaya yatıracağız"

Bölge ülkelerini bir araya getiren Bilişim Zirvesi’ni sahiplenmekten mutluluk duyduklarını ifade eden Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, şunları söyledi:
“Bilişim Zirvesi’nde bugüne ve geleceğe yönelik, iş süreçleri ve yaşamımızda dönüşüm sağlayacak çok önemli vizyonlar paylaşılıyor. Bu toplantıda gündemimizi, sosyal ve ekonomik gelişimdeki belirleyici rolü son derece aşikâr mobil iletişim teknolojileri ile bunun etkisi oluşturacak. Mobil iletişimin kendi içinde sürekli değişen dinamikleri dolayısıyla, genel olarak bir sonraki adıma ilişkin yapılacak projeksiyonlar ve bu müthiş dinamizmin yarattığı yeni iş olanakları ve sosyal imkânları masaya yatıracağız. Zirve süresince geleceğin yol haritası ile beraber mobil teknolojilerin yarattığı fırsat eşitliği ile toplumda ne kadar büyük bir değer yaratılabileceğine ve bunun müşteri odaklı bir vizyonla nasıl hayata geçirilebileceğine dair vizyonumuzu, ülkemizin sürdürülebilirlik hedeflerine katkı sağlamak arzusuyla katılımcılarla paylaşacağız. Zirve kapsamında bir diğer konu da, Türkiye’nin geleceğin bölgesel bilişim üssü olma potansiyeli. Başka bir deyişle, ülkede sadece iç talebin karşılanması değil, aynı zamanda başka ülkelere ürün ve hizmet ihraç edecek merkezler kurulmasının geleceğin gündemini oluşturacağını düşünüyoruz. Bunun için uygun teşvik mekanizmalarının da hayata alınması önemli.”

Zirvede bir başka gündem maddelerinin de sektörün ve Türkiye ekonomisinin sağlıklı büyümesi için elzem bir gereklilik olarak gördükleri vergi politikası olacağını kaydeden Süel, "Vodafone Türkiye olarak, telekomünikasyon sektörünün sürdürülebilir bir yapıda büyüyebilmesi için, toplam vergi yükünü azaltacak, mevcut vergi yapısından kaynaklanan rekabet sorunlarını giderecek bir vergi mevzuatının hazırlanması ve hızla yürürlüğe konması gerektiğine inanıyoruz” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun