Bilişim 20 ARALIK 2013 / 12:54

İçerik çıkartmak için mahkeme kararı beklenmiyor

Google, Şeffaflık Raporu'nu yayınladı. Yayınlanan raporda, içerik çıkartmaya yönelik mahkeme emrinden daha çok, idari makamlar ve polis makamlarının talepleri bulunuyor. Telif konusunda taciz ve şiddetten daha çok şikayet var

Şikayetlerin çoğu iftira, gizlilik ve güvenlik, yetişkinlere uygun içerik yönünde geliyor. Bunu seçim kanunu, telif hakkı, kimliğe bürünme, uyuşturucu, nefret söylemi, dini saldırı, şiddet, ticari marka, ulusal güvenlik, intiharı teşvik, zorbalık-taciz, coğrafi ihtilaf şeklinde sıralanıyor. Yetişkinlere uygun içerik alanındaki şikayetlerde ise mahkemem emri olmaksızın içerik kaldırma talebi çok yüksek. Devletlerin Google'a gönderdiği birçok talepte, içeriğin çıkarılmasının ne amaçla talep edildiğinin açıklaması bulunmuyor.

Türkiye en çok içerik çıkartılmasını isteyen ülke oldu. ABD 'de 27si Google Play'de marka hakları ihlaliyle ilgili şikayet sayısı yüzde 70 artmış.

Çin, Fas, Bangladeş, İran, Pakistan'ga Google ürünleri belirli zamanlarda engellenmiş. Aldığımız içerik kaldırma taleplerinin sayısı, bir önceki raporlama dönemine göre yüzde 966 oranında artmıştır. Bir politikacı ve seks skandalları hakkında bilgilere bağlantı veren tüm arama sonuçlarının kaldırılmasına yönelik , bir devlet kurumundan, Kürt parti ve Kürt eylemcileri hakkında bilgi içeren bir blog, Kürdistan haritasını gösteren bir Google+ profil resmi, resmi bir görevlinin eleştirildiği bir blog hakkında üçüncü bir tarafa yönlendirilen bir mahkeme emri , devlet görevlilerinin özel e-postaları, telefon numaraları, banka hesabı bilgileri ve resmi kimlik numaralarını içeren çok sayıda blog yayınının kaldırılmasına yönelik olarak üçüncü taraflara yönlendirilen mahkeme emirleriyle devletin resmi içerik kaldırma talepleri olmuş. Atatürk'e yönelik eleştiriler içeren toplam 17 YouTube videosunu ve 109 blog yayınını kaldırmaya yönelik talepler, 5651 numaralı yasayı ihlal ettiği iddia edilen Blogger, Google+ ve Web Araması'na ilişkin toplam 1345 öğenin kaldırılmasına yönelik 1126 talep aldık. Ürün politikalarımızı ihlal eden 188 öğeyi kaldırdık.

Devlet kurumlarından, aldık. Topluluk Kurallarımızı ihlal eden 10 videoyu kaldırdık.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun