Bilişim 27 EYLÜL 2012 / 17:50

IBM yılın en iyi Türk girişimcisini seçiyor

IBM yılın en iyi Türk girişimcisini seçiyor

Akıllı Dünya kapsamında çözümler sunan, inovatif ve yeni nesil şirketlerin belirlendiği IBM SmartCamp Türkiye 2012’nin sonuçları 3 Ekim’de açıklanıyor.Son beş yıl içinde kurulmuş olan ve enerji, sağlık, ulaşım, e-devlet hizmetleri gibi temel alanlarda dünyanın karşı karşıya olduğu sorunlara çözümler sunan yeni nesil yenilikçi şirketlerin katıldığı IBM SmartCamp Türkiye 2012 Yarışması’nın sonuçları 3 Ekim’de açıklanıyor. Girişimcilik ve teknoloji konularında uzman kişiler tarafından yapılacak değerlendirmelerden sonra belirlenen altı finalist arasından seçilecek birinci, 3 Ekim tarihinde Feriye Lokantası’nda gerçekleştirilecek etkinlikte duyurulacak.

Girişimciler ve ilgili ekosistemi bir araya getirmeyi hedefleyen, IBM ve Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) işbirliği ile düzenlenen IBM SmartCamp Türkiye 2012 Yarışması’nda finale kalan 6 şirketin Compello, Exa-tech, Havooz, İşkolig, Minder ve MRME AR-GE olduğu bildirildi.

Compello

İlk finalist olan ve Telekom, Finans ve İlaç sektörlerinde iş analitiğine odaklanan Compello’nun asıl uzmanlık alanları paket çözümlerle Cognos & SPSS danışmalığı sunmak. Şirket, müşterilerinin faaliyet gösterdiği sektördeki ihtiyaçlarını anlamalarına yardımcı olmayı ve kapsamlı çözüm paketleri sunmayı hedefliyor.

Exa-Tech

Diğer bir finalist olan Exa-tech, Boğaziçi Üniversitesi Teknopark’ta kurulan yeni bir teknoloji şirketi. Exa-tech sistemlere ve çözümlere dayanan donanım ve yazılımlar geliştirerek spor analitiği alanında hizmet sunuyor. İlk etapta futbol ile işe başlayan Exa-Tech’in çözümleri hem bireysel hem de takım düzeyinde, oyunu analiz ediyor. Basketbol ve Amerikan futbolu için de çözümler üretmeye kararlı olan şirket; yazılım, donanım, istatistik ve spor bilimleri alanlarında Boğaziçi Üniversitesi ve diğer önde gelen üniversitelerle işbirliği içerisinde.

Havooz

Üçüncü finalist Havooz, bulut teknolojisini kullanarak şirketlerin büyük çaplı verileri analiz etmelerine ve dönüştürmelerine yardımcı oluyor. Havooz; Hadoop ve diğer NoSQL sistemlerde uzman ve şu anda telekom sektöründe müşteriye uyarlanmış Büyük Veri çözümleri sunuyor.

İşkolig

Bir diğer finalist olan İşkolig, web tabanlı bir kariyer topluluğu ve çalışanlar anonim olarak maaş bilgilerini, iş memnuniyetlerini, mülakat deneyimlerini, sorularını ve çalışma ortamlarının fotoğraflarını paylaşıyorlar. İşkolig aynı zamanda şirketlerin adaylara değer önermesi yapabilecekleri bir işveren markalaştırma platformu. Şirketlere; maaşlar ve şirket tatminine ilişkin İK analitiği bilgileri sağlıyor.

Minder

Bir ileri teknoloji şirketi olan Minder, beyin-bilgisayar arayüzleri cihazları teknolojisindeki AR-GE ile son kullanıcıların sadece zihin güçlerini ve yüz ifadelerini kullanarak duygu ve düşüncelerini iletmelerini sağlıyor. Şirketin iki tanesi engelli bireyler için olmak üzere üç ürünü bulunuyor. Mimik özelliği engelli bireylerin yüz ifadeleri ve boyun hareketleriyle bilgisayarı kontrol etmesini mümkün kılıyor. İkinci ürün olan P300 ise bireylere düşünceleriyle bilgisayarda yazı yazma imkanı tanıyor.

MRME Ar-Ge

2011 yılında kurulan MRME AR-GE, elektronik endüstrisine ve bilgisayar yazılımlarına yenilikçi çözümler üretmeyi hedefliyor. Yaşam kalitesini arttıracak ileri teknoloji elektronik ürünler tasarlamak için çalışan şirket, masaüstü bilgisayarlarda, sosyal ağlarda, mobil araçlarda veya gerçek hayatta en iyi interaktif uygulamaları ve otomasyonu geliştirmeye odaklanıyor. Mobil Barkod Haritalama Sisteminde Barkod, GPS ve Kullanıcı verilerinin 3G teknolojisi kullanılarak veritabanına aktarılması sağlayan bir mobil yazılım üreten şirket, verileri sorgulayabilen, yorumlayan, haritalayabilen, barkod oluşturabilen, raporlayabilen ve üzerinde işlemler yapabilen bir internet yazılımı oluşturdu.

Kazananlara IBM desteği gelecek

SmartCamp Türkiye’nin birincisi, “IBM Yılın Küresel Girişimcisi –Türkiye” olarak belirlenecek ve teknik destekten kapsamlı bir iş vizyonu oluşturulmasına kadar pek çok konuda IBM’in deneyim ve uzmanlığından üç ay süreyle yararlanmaya hak kazanacak. Ayrıca, Türkiye birincisi şirket, Berlin’de yapılacak bölgesel yarışma seçmelerine katılma hakkı kazanacak ve dünya çapında tanınmış girişimci ve yatırımcılarla bir araya gelerek, danışmanlık hizmetleri alma ve görüşmeler gerçekleştirme fırsatı bulacak. Berlin’deki etkinlikte başarılı olan şirketler ise 2013 yılında düzenlenecek “IBM Yılın Küresel Girişimcisi – Dünya’” ödülünün seçileceği IBM SmartCamp dünya finaline katılmak üzere de davet edilecek.

Dileyenler finalistlere http://ibmsmartcamp.com/2012/09/26/peoples-choice-voting-for-ibm-smartcamp-istanbul-kickstart/ adresinden oy verilebilecek ve bu oylamanın birincisine de bir ödül verilecek. Detaylar için:

www.ibm.com/isv/startup

www.ibm.com/isv/startup/smartcamp

www.ibmsmartcamp.com
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun