Bilişim 29 AĞUSTOS 2014 / 10:33

IBM, Watson çözümü ile getireceği yenilikleri duyurdu

IBM yapay zeka projesi Watson'ın, büyük veri konusunda bilinmeyen bağları ortaya çıkarma çözümü ile bilim insanlarının araştırma-geliştirme süreçlerine destek olacak gelişmeleri duyurdu.Bir bulut hizmeti olan IBM'in Watson Keşif Danışmanı (Watson Discovery Advisor), araştırmacıların keşiflerini hızlandırmak ve ölçeklendirmek amacıyla tasarlandı. Watson, hipotezleri test etme ve hızlıca sonuçlara varabilme hedefleri kapsamında ihtiyaç duyulan zamanı en aza indirerek, AR-GE çalışmalarına yenilik getiriyor.

Watson'un (kimyasal bileşimlerin etkileşimi gibi) doğal dildeki nüansları anlama ve anlamlandırma kabiliyeti çerçevesinde inşa edilen araç, yaşam bilimleri ve diğer sektörlerdeki araştırmacılar için araştırma sahası meydana getiriyor.

Akademi dünyası, ilaç vb. kurumsal araştırma merkezlerindeki araştırmacılar ve bilim insanları IBM'in yeni çözümü ile, kamu veritabanlarında bulunan bilimsel araştırmaların verilerini analiz etmeye ve kullanmaya başlayabilecek.

CiteSeerx’in araştırmalarına göre Dünyada neredeyse her 30 saniyede bir (yılda bir milyonu aşkın) yeni bir bilimsel araştırma yayınlanıyor. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre ise, günümüzde bir araştırmacı ayda ortalama 23 bilimsel makale okuyor. Bu da yılda 300 makaleye tekabül ediyor. Bunun sonucunda, bilim insanlarının mevcut ve devamlı artan bilimsel çalışmalara yetişebilmeleri zorlaşıyor.

Strateji&’in verileri ışığında 2013 yılında, en büyük 1.000 araştırma ve geliştirme şirketleri sadece araştırmaya yılda 600 milyar dolardan fazla bütçe ayırdı. İlaveten, ilk araştırma aşamasından uygulamaya ve gelecek vadeden bir ilaç tedavisine geçiş süreci ortalama 10-15 yıllık bir süreç gerektiriyor. Watson Keşif Danışmanı, araştırmacılar için yeni bağlar ortaya çıkarabiliyor, veriler arasındaki beklenmedik kalıpları tanımlayarak araştırma-bilim dallarındaki keşif sürecini hızlandırma ve iyileştirme potansiyelini de sunabiliyor.
IBM Türk Teknoloji Lideri Kıvanç Uslu, Veriye dayalı keşif sürecinde olağanüstü bir döneme giriyoruz" dedi ve sözlerine: "Aslında yeni adımlar Watson'ın öngörüsel bilgi işlem alanındaki sınır tanımayan yeteneklerinin sadece bir uzantısıdır. IBM, kuruluşların AR-GE yatırımlarından aldıkları sonuçları artıracak, önemli atılımlar yapabilmelerine ön ayak olacak çok güçlü bir araç sunuyor. Bugün Johnson&Johnson, Baylor Üniversitesi Tıp Bölümü, New York Genom Merkezi gibi önde gelen yaşam bilimleri kuruluşları Watson Keşif Danışmanı aracını kullanarak devam eden araştırma projelerinde yeni keşifler yapıyorlar” şeklinde devam etti.

Watson’ın kullanım alanları

-Medikal araştırmacıların bulgularını sentezlemeleri ve “şans eseri” ihtimalini ortadan kaldıracak tedaviler geliştirme yeteneklerini hızlandırmak

-Müşterilere proaktif danışmanlık sunmak isteyen şirketlerin finansal analiz yeteneklerini iyileştirmek

-Bir hukuk temsilcisinin daha hızlı, daha kapsamlı, gerekli özen çerçevesinde ve belgeleri analiz ederek satın alma ve birleşme stratejilerini iyileştirmek

-Bir devlet uzmanının güvenlik, istihbarat, sınır güvenliği ve yasaların uygulanması ile ilgili derin bilgiler kazanma sürecini hızlandırmak

-Yeni yemek tarifleri oluşturmak için Watson’u kullanmak. Şeflerin yeni tarifler keşfetme, gıda dili öğrenme, istatistiki, moleküler ve gıda eşleştirme teorilerini öğrenme, hedonik kimya ve bunun yanı sıra bölgesel ve kültürel bilgi edinmelerine yardımcı olmak.

Watson Keşif Danışmanı ayrıca; hukuk, ilaç, biyoteknoloji, eğitim, kimyasallar, metaller, bilimsel araştırma, mühendislik ve cezai soruşturmalar dahil, özellikle yoğun veriye dayalı sektörler ve mesleklerde bir dönüşüm yaratma potansiyeline sahip olduğu belirtiliyor.

Daha fazla bilgi almak için https://ibm.biz/watsondiscoveryadvisor

IBM Watson hakkında daha fazla bilgi almak için ise www.ibmwatson.com

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun