Bilişim 29 NİSAN 2011 / 13:56

IBM "Sosyal iş ağları" peşinde

28 Nisan’da düzenlediği “Social Business 2011” etkinliği ile IBM, topluluklarla daha iyi bağlantı kurmanın gerek yeni kuşak iş gücü ile daha etkin ilişkiler kurmak, gerekse yeni işbirliği fırsatları yaratmak için büyük önem taşıdığına değinerek, iş dünyası için sunduğu fırsatları paylaştı. İnternetin 4 yılda 50 milyon kullanıcı sayısına ulaştığı çağımızda sosyal iletişim araçları iş modellerini de doğrudan etkiliyor. Sosyal iletişim araçlarının tüm algıları değiştirmesi üzerine, yeni kuşak işgücüyle ve müşterileriyle daha etkin paylaşımlarda bulunmak isteyen şirketler sosyal medyayı iş modellerine uyguluyor.

IBM Türk Teknoloji Lideri Kıvanç Uslu “Öngörüler, çağımızda başarılı işletmelerin sosyal iş ağlarını kullanan şirketler olacağı yönündedir. IBM olarak sosyal iş ağlarını çok ciddiye alıyoruz, bunu şirketlere sunduğumuz yeni işbirliği fırsatları, anlık iletişim, dosya paylaşımı, sıra dışı web ve müşteri deneyimi gibi ürün ve hizmetlerimizde açıkça görmek mümkündür” dedi.

"1977-1998 arası doğan kuşağın yüzde 96'sı sosyal ağlarda

IBM Global Web Experience Yazılımları Satış Direktörü Pam Chandor ise konuyla ilgili olarak “Radyo 38 yılda, televizyon 13 yılda, internet 4 yılda 50 milyon kullanıcı sayısına ulaştı. Facebook ise 9 ayda 100 milyon kullanıcıya ulaştı. Sosyal iletişim araçları tüm algıları değiştirdi, yeni bir bakış açısı getirdi. 1977–1998 arasında doğan kuşağın yüzde 96’si sosyal ağlara üye. Yeni kuşak işgücünü temsil eden bu paradigma, iş yapma şekillerini yeniden tanımlıyor. Bugün cep telefonlarının ve tabletlerin sayısı bilgisayarların dört katına ulaştı; yıl sonunda satışa sunulan akıllı telefon sayısı ise dizüstü bilgisayarları geçecek. Artık yüz yüze tanışmayan, dünyanın dört bir yanındaki bireylerin bildikleri ve fikirleri birbirleri için güvenilir kaynaklar oluyor. E-mail bile vakit kaybı olarak algılanabiliyor ” diye konuştu.

Markalar için portal hazırlama, içerik yönetimi, sosyal ağlarla iletişim kurma gibi sosyal medya projeleri üzerine çalışan NeoBiz Dijital Ajans Başkanı Yurtsan Atakan etkinlikte yaptığı "Sosyal Medya iletişiminde yanlışlar ve doğru model" isimli sunumda “Konvansiyonel medyada kral olan içerik iken, sosyal medyada kral olan kullanıcıdır. Şirketler mevcut sosyal medya platformlarından yararlanmanın yanı sıra kendi platformlarını oluşturmalı ve etkin bir şekilde yönetebilmelidir” dedi. (ed: hey, bir dakika! sosyal medyada kullanıcıların paylaştığı içeriklerin yüzde 90'a yakınının konvansiyonel medyadan geldiği gerçeğini ne çabuk unuttuk?)

Etkinliğin özel konuğu Watson oldu

Etkinliğin dikkat çeken bir başka tarafı da geçtiğimiz aylarda bir yarışmada birinci olarak 1 milyon dolar ödül kazanan ve adından sıkça bahsettiren IBM’in süper bilgisayarı Watson yazılımlarının standıydı. İnsan dilini anlamak, ima edilen ifadeleri kavramak, hatalı cevaplardan öğrenmek ve karar vermek gibi bilgisayarların bugüne kadar başaramadıkları işleri gerçekleştiren IBM’in Watson teknolojisi bilgisayarların tıp, finans, çevre gibi pek çok alanında kullanılmasında yeni ufuklar açıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun