Bilişim 15 OCAK 2016 / 14:10

IBM patent yatırımlarından vazgeçmiyor

Her sene açıklanan ABD Patent Alımı Listesi'nde 23 yıldır zirvede yer alan IBM, tahtını bu yıl da kimseye kaptırmadı.

Markalar, müşterilerine ve hedef kitlelerine farklı ve yaratıcı ürünler sunabilmek için yoğun bir rekabet halindeler. Bu sebeple sürekli patent konusunda anlaşmazlığa düşen şirketler, hali hazırda bir çok patent davasının aktörü durumundalar. 

Patentler konusunda süreçler bu şekilde ilerlerken, IBM 23 yıldır zirvesinde yer aldığı ABD Patent Listesi'ndeki yerini korumayı başardı. 2015 yılında aldığı 7 bin 355 patent ile yılın en çok patent alan firması olan şirketin mühendislerinin bilişsel bilişim ve bulut bilişim alanındaki aldıkları patent sayısı ise 2 bin barajını aştı. 

Konuyu değerlendiren IBM Başkanı ve CEO'su Ginni Rometty şu şekilde konuştu:

“23 yıldır patent lideri olan IBM’in bu süre içerisinde ABD’de aldığı patent sayısı 88 bini aştı. IBM’in Ar-Ge’ye yaptığı yatırımlar müşterilerimizin farklı sektörlerde dönüşüme geçmelerine yardım edecek bilişsel bilişim ve bulut platformunun geleceğini şekillendirmeye devam ediyor. IBM'in patent konusundaki liderliği, iş dünyasında ve toplumda ilerlemeyi teşvik etmek için en temel konulardan biri olan Ar-Ge’ye verdiğimiz önemi bir kez daha gösteriyor.”

IBM'in 7 bin 355 patent alımı ile zirvede yer aldığı listede, ikinci sırada 5 bin 72 patent ile Samsung yer aldı. Canon'un 4 bin 134 patent ile üçüncü sırada yer aldığı listede, Qualcomm ve Google dördüncü ve beşinci sırada yer aldılar.