Bilişim 19 AĞUSTOS 2013 / 09:34

IBM, Oracle ve EMC’nin başı dertte

Edward Snowden’ın ortaya çıkardığı belgelerin ardından Çin Savunma Bakanlığı ABD’li şirketleri güvenlik endişeleri nedeniyle araştıracak.ABD’nin Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) dünya çapında istihbarat verileri topladığı, ABD menşeili şirketlerin veri merkezlerine doğrudan erişim sağlandığı iddiaları tüm dünyayı sarstı. Prizma (PRISM) adı verilen sisteme, e-postalar, sohbetler ve videoların aktarıldığı, aralarında Facebook ve Google gibi popüler teknoloji şirketlerinin de verileri paylaştığının ortaya çıkması tüm dünyanın farklı önlemler almaya başlamasına önayak oldu.

Avrupa Birliği’nin bu konuda yaptırımları ve soruşturmaları gündeme gelirken, Almanya ve ABD arasında istihbarata anlaşması için görüşmelerin sürdüğü bildirildi. Batı ülkelerinin sıkça güvenlik endişeleri nedeniyle hedef gösterdiği Çin, ortaya çıkan istihbarat skandalından sonra ABD’li şirketlerin araştırılacağını duyurdu.

İsmi açıklanmaya bir yetkili açıklamasında, “Şu anda birçok teknoloji sistemimizin temelini yabancı donanım ve yazılım üreticilerinin ürünleri oluşturuyor. Ancak Prizma skandalı güvenlik sorunlarını ortaya çıkardı” dedi.

Üniversitenin sistemlerine de sızılmış

Belgeleri Hong Kong’ta açıkladıktan sonra Moskova’ya giden Edward Snowden, Çin’deki üniversitelerin kritik altyapılarının da NSA tarafından hack’lendiğini açıklamıştı.

Birçok piyasa uzmanı Snowden’ın ortaya çıkardığı belgelerin ardından ABD şirketlerinin Asya ve Avrupa’daki satışlarının olumsuz yönde etkilenebileceği konusunda uyarıda bulunmuştu. Tabii ters yönlü etkisi de ABD kökenli olmayan şirketlerin piyasalardan daha fazla pay alması yönünde gerçekleşebileceği de öngörülüyor.

Geçtiğimiz hafta önümüzdeki üç yıl içerisinde ABD’li bulut bilişim şirketlerinin önümüzdeki üç yıl içerisinde 21.5 milyar dolar zarar edeceğini açıklamıştı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun