Bilişim 29 OCAK 2015 / 11:32

IBM akıllı şehirlere desteğini sürdürüyor

IBM, dünya genelinde belediyelere rekabet ortamı yaratan “Smarter Cities Challenge” (Akıllı Şehirler Mücadelesi) destek programının süresini uzattığını duyurdu.Destek programı çerçevesinde 700 IBM uzmanı dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan belediyelere gönüllü danışmanlık hizmeti vermiş ve belediyecilik hizmetlerinin iyileştirilmesi için projeler hazırlamıştı.

Dört yıldır devam eden Smarter Cities Challenge (Akıllı Şehirler Mücadelesi) destek programını kazanan 116 belediyenin, kamu güvenliği, ekonomik kalkınma, gelir, şeffaflık, vatandaşlarla etkileşim, sağlık, ulaşım, sosyal hizmetler ve kamu hizmetleri gibi alanlarda ilerlemeler kaydettiği belirtti. Bu bağlamda Programına hak kazanan her belediye IBM’den 500,000 dolar değerinde destek aldı.

Destek nasıl gerçekleşiyor

IBM uzmanlarından oluşan altı kişilik ekip, öncelikle 3 hafta boyunca destek programından faydalanmaya hak kazanan bölgede, belediyenin seçtiği alanlarda iyileştirmeler sunmak amacıyla mevcut verileri analiz ediyor. Üç hafta içerisinde ekip üyeleri yerel yönetimden, vatandaşlardan, iş dünyasından ve kar amacı gütmeyen kuruluşlardan kişilerle bir araya gelerek farklı çözümler üretiyorlar. Proje sonunda IBM uzmanları, maliyetlerin azaltılması-verimliliğin artırılması, farklı departmanların süreçlerinin-hedeflerinin birbirleriyle bağlantılı hale getirilmesi ve vatandaşlara ulaştırılan hizmetlerin iyileştirilmesi amacıyla öneri, detaylı yazılı planlar sunuyor.

Destek programını kazanan yöneticilerin, şehirdeki çeşitli hissedarlar ile IBM ekipleri arasında yüz yüze görüşmeler yapılmasına ve doğru tespitlere dayanan çıktılar hazırlanmasına destek olacaklarını taahhüt etmeleri gerekiyor. Ayrıca yöneticilerin belirlenen konu başlığı ile ilgili IBM ekibine detaylı bilgi vermeleri de gerekiyor.

Süresi uzatılan IBM Smarter Cities Challenge (Akıllı Şehirler Mücadelesi) programına, yerel ve bölgesel yönetimler, şehirler ve ilçeler, başvuruda bulunabilecek.

6 Şubat 2015 tarihine kadar sürecek başvurular www.smartercitieschallenge.org adresinden yapılabilecek.
ETİKETLER : IBM Smart Cities
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun