Bilişim 16 HAZİRAN 2015 / 10:01

Huawei'nin Turu Türkiye’den başladı

Huawei Bilgi ve İletişim Teknolojileri Orta Asya Turu 2015, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu ve Çin Halk Cumhuriyeti yetkililerinin katılımıyla, Ankara’da düzenlenen açılış töreniyle başladı.Geniş bant ve ağ yapıları özelinde en yeni teknoloji ile donatılmış olan Huawei Deneyim TIR’ı, markanın bu alandaki uçtan uca çözümlerini 20 den fazla ülkede ve bölgede 8 ay boyunda sektöre sunacak. Huawei teknoloji tırının 5 ana bölüme ayrılmış 60 m2’lik deneyim alanında sabit ağlar, kablosuz ağlar, çekirdek ağlar, BT ve servis kategorilerinde Huawei’nin en yeni ve inovatif çözümleri sergileniyor.

Huawei Orta Asya ve Kafkasya Bölge Başkanı Jeffery Liu Hongyun; Huawei Bilgi ve İletişim Teknolojileri Orta Asya Turu ile ilgili olarak; “Dünya ekonomisini, bugünün şartlarını göz önüne aldığımızda, “Dijital Ekonomi” olarak tanımlamak artık daha doğru olacaktır. Bulut bilişimin, analitik bakış açısının ve mobilitenin, yaygınlaşması, yepyeni bir “Bilgi Teknolojileri” çağının kapısını aralarken, Nesnelerin İnterneti gibi kavramların da hayatımıza dâhil olmasını sağladı. Orta Asya ve Kafkas ülkeleri de bu hızlı dönüşüme günden güne daha fazla adapte oluyorlar. Rakamlarla özetlemek gerekirse; bilişim yatırımları ülkelerin gayri safi milli hasılalarıyla doğru orantılı. Bilişime yapılan yüzde 20 oranında yatırım, ülkenin GSMH değerine yüzde 1 oranında artış sağlıyor. Bilgi teknolojileri, ülkelerin dijital ekonomiye geçiş süreci için en önemli unsurlardan biridir. Gelişmekte olan ekonomiler BT altyapısına odaklanırken, gelişmiş ülkelerle aralarındaki uçurum da bağlanabilirlik ölçüsünde azalıyor. Gelişmiş ülkeler, genişbant erişimi ve e-ticaret alanında bağlanabilirlik deneyimi açısından daha ileri düzeyde olsa da bağlantı gücü ve e-devlet alanlarında gelişmekte olan ülkeler de yol almaya devam ediyor.”

Liu sözlerini şöyle sürdürdü: “Huawei, bilişimin gözle görülür gelişimine yürekten inanıyor. Ülkelerin refah seviyesinin yükselmesinde, BT’nin yadsınamayacak bir rolü söz konusudur. Türkiye’nin 2023 vizyonu çerçevesinde, 10 yıl içinde BT sektörü, GSMH’nın yüzde 8’ini oluşturacağını öngörüyoruz. Huawei, tüm dünya ile birlikte BT odaklı büyümesini sürdürüyor. Türkiye’de hizmet veren bir marka olarak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne, Bilgi Teknolojilerine verdikleri büyük destekten ve bu gelişim potansiyelini çok iyi analiz ettikleri için şükranlarımızı sunuyoruz.

Türkiye, Huawei Orta Asya Bilgi teknolojileri Turu’nun bölgesel Merkezi ve başlangıç noktasıdır. Orta Asya ve Kafkas ülkeleri, Çin açısından son derece önemlidir. Yenilikçi çözümlerimizle, Bilgi Teknolojilerinin bu ülkelerde daha fazla kullanılmasını ve güçlü bir BT endüstrisinin yine bu ülkelerde hayata geçmesini amaçlıyoruz. Huawei, tüm bu ülkelerin dijital dönüşümüne katkıda bulunmaktan ve bağlanabilir bir dünya için Teknolojik İpek Yolu’nu inşa etmekten gurur duyacaktır.”

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ise konuşmasında; “Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği adına bu önemli açılışın başarıyla gerçekleşmesini candan kutluyoruz. Çin ve Türkiye arasındaki dostluk 1000 yıl öncesine dayanmaktadır. İki ülke arasındaki ilişkiler sürekli gelişmekte ve pratik işbirliği her geçen gün artmaktadır. Çin hükümeti her alanda Türkiye ile işbirliği geliştirme stratejisini Türk liderlerle birlikte sürdürmektedir. Huawei Orta Asya teknoloji turu, Türkiye’nin ve bölgenin iletişim teknolojisinin gelişmesi için yeni fırsatlar yaratacaktır. Huawei Deneyim Tırı ile dünyaya teknoloji taşıyacaktır. Bu organizasyonda ilk durak olarak Türkiye’nin seçilmesi, bizler açısından da mutluluk verici. Huawei’nin Türkiye’de daha iyi iletişim hizmetleri sunmak için sürdürdüğü yoğun çabayla birlikte, iki ülkenin iş dünyasındaki ortak çalışmalarının Türk - Çin stratejik işbirliğini daha parlak bir geleceğe taşıyacağına inanıyorum. Huawei 2015 Orta Asya Teknoloji Turu’nun başarıyla sonuçlanmasını dilerim” dedi.

Huawei Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Chen Zhi de konuşmasında; “Teknoloji pazarının beklentilerine yönelik olarak ağ modernizasyonu, ulusal genişbant ağ sistemi inşası ve 4G servis uygulamalarını içeren Huawei Orta Asya Teknoloji Turu deneyim TIR’ı, en güncel bilgi ve iletişim ürün ve çözümleriyle donatıldı. Deneyim TIR’ının ilk durağı Türkiye oldu. Bir aylık bir süre içinde İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunacak olan deneyim TIR’ının sonraki durakları; Ukrayna, Belarus, Kazakistan ve Özbekistan olacak. Bilgi ve İletişim teknolojilerindeki deneyimimizi ve çözümlerimizi Orta Asya ve Kafkasya Bölgesi ile de paylaşmayı istiyoruz. Huawei Teknoloji Turu’nun ilk durağı olan Türkiye, Huawei global stratejisi ve İpek Yolu’nun duraklarından biri olması açısından da son derece önemli bir ülke. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, bilgi teknolojilerinin gücünün farkında ve desteğini her zaman hissettiriyor. Türkiye, Orta Asya ve Kafkasya bölgesinin bilgi teknolojileri lideri olma yolunda hızla ilerliyor” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun