Bilişim 04 NİSAN 2016 / 15:43

Huawei büyümeye devam ediyor

Huawei, Telekomünikasyon Altyapısı, Tüketici ve Enterprise iş gruplarına ait 2015 finansal sonuçlarını açıkladı.

Telekomünikasyon Altyapısı, Tüketici ve Enterprise iş gruplarına ait 2015 finansal sonuçlarını açıklayan Huawei, 60.8 milyar dolar yıllık gelir elde ettiğini açıkladı. Bu sonuçlara göre, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 37’lik büyüme elde edilirken, net kar bazında ise 5.7 milyar dolar gelir sağlandı.

Telekomunikasyon altyapısı iş grubu, elde ettiği 35,8 milyar dolar yıllık gelirle geçtiğimiz yıla oranla yüzde 21’lik artış sağladı. Bu büyümede kablosuz iletişim ağlarının yaygınlaşmasının da önemli bir rolü söz konusu oldu.
 
Enterprise iş grubu ise 4,3 milyar dolar yıllık gelirle, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 44 değerinde artış sağladı. Huawei Enterprise iş grubu özellikle kamu güvenliği, finans, ulaşım ve enerji sektörlerinde büyük gelişim gösterdi.
 
Huawei Tüketici İş Grubu 2015’te, son kullanıcı ürünlerinden 129,128 milyon Yuan gelir elde etti ve geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 72,9’luk büyümeye imza attı. Bu dönemde 108 milyon akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirildi. Bu rakamlar Huawei’yi, aynı zamanda dünyanın en büyük 3 akıllı telefon üreticisinden biri haline getirdi.
 
Huawei geçtiğimiz 20 yıl boyunca bilgi teknolojileri eko-sisteminde Ar-Ge yatırımlarına büyük önem verdi. Huawei, sadece 2015’te yıllık gelirinin yüzde 15’i olan 9,2 milyar doları Ar-Ge yatırımları için kullandı. Huawei'nin toplam Ar-Ge yatırımı, yaklaşık 37 milyar dolar üzerinde.