Bilişim 26 MART 2012 / 12:12

Huawei Avustralya’da yasaklandı

Huawei Avustralya’da yasaklandı

Avustralya Hükümeti, güvenlik endişelerini sebep olarak göstererek Çinli şirketin ulusal geniş bant ağlarıyla ilgili 37 milyar dolarlık projeden men etti.Daha önce Britanya’da Çin’in en büyük altyapı üreticisi Huawei’nin güvenlik problemlerine yol açabileceği ile ilgili lobi faaliyetleri yürütülmüştü. Şirketin rekabet edilemeyecek kadar ucuza altyapı hizmeti sunması, Avrupa’daki üreticileri zor durumda bırakırken, hükümetler bazında girişimler gelmişti.

Bu girişimlerin belki de en büyüğü, Avustralya hükümeti tarafından geldi. Huawei, ülkedeki 37 milyar dolarlık geniş bant altyapı projesinden men edildi. Sebep olaraksa güvenlik endişeleri gösterildi.

Avustralya Başbakanı Julia Gillard, Huawei’nin ismini vermeden; “Ulusal Geniş Bant Ağ’ı devasa bir altyapı projesidir ve hükümet olarak tüm altyapı projelerinde olduğu gibi en doğru kararı verdiğimizden emin olmalıyız” dedi.

Huawei’den yapılan açıklamada, kararın üzerine hayal kırıklığı yaşandığı belirtildi. Huawei’nin açık ve şeffaf olarak teknolojilerinin güvenliğini garanti etmek için çalışmalarına devam edeceğini belirtti.

Daha önce de Avustralya’ya gerçekleştirilen siber saldırılarının büyük çoğunluğunun Çin’den geldiği açıklanmış, Çin hükümeti iddiaları reddetmişti.