Bilişim 23 EKİM 2012 / 09:50

HTC'nin Windows 8'leri hızlı geliyor

HTC'nin Windows 8'leri hızlı geliyor

Önümüzdeki ayın başında Türkiye'de de lansmanı yapılacak işletim sistemi Windows 8'in mobil ayağında üreticilerin hazırlıkları son hızla devam ediyor. HTC'nin bu alanda yapacaklarını HTC Güneydoğu Avrupa Direktörü Nikitas Glykas ile konuştuk. Geçtiğimiz haftalarda HTC'nin düzenlediği bir basın toplantısına katılmış ve izlenimlerimizi sizinle paylaşmıştık. Yazının sonunda da şirketin Türkiye'ye dair planlarıyla ilgili daha detaylı bilgi aldığımızda bunu sizlerle paylaşacağımızı ifade etmiştik.

Geçtiğimiz hafta kendileriyle neredeyse özel görüşme olarak nitelendirilebilecek kadar küçük bir topluluğun katıldığı bir yemekte bir araya gelme fırsatı yakaladık. Yemeğin ev sahipliğini yine HTC Güneydoğu Avrupa Direktörü Nikitas Glykas yapıyordu. Bu seferki konumuz ise Windows 8 işletim sistemine sahip akıllı telefonlardı.

Açıkçası mobil dünyada yeni ve mantıklı bir alternatif olması adına Windows 8'li telefonların piyasada yaygınlaşmasını dört gözle beklerken, bu konuyla ilgili söyleyecek şeyleri olan herkesi merakla dinliyoruz.

Nikitas, önce eski günlerden söz ederek başladı. Günümüzde 100 gramlık cihazların içine ne kadar etkileyici şeyler sıkıştırabildiklerinden bahsetti. Daha sonra tasarım ve teknik alanda ortaya koydukları bu deneyimi Windows 8'li cihazlara nasıl aktaracaklarını anlattı.

"Android'in yanında Windows 8 ile ürün platformumuzu genişletmek bizim için önemliydi. Microsoft ile 10 yıldan uzun süredir birlikte çalışıyoruz ve bu platformu güçlü bir şekilde müşterilerimize yansıtmak için ne yapmamız gerektiğini iyi biliyoruz. HTC bunların her ikisine de destek verecek, çünkü büyümemiz için iki platform da çok önemli" dedi Nikitas.

İlk iki ürün piyasaya girmek için gün sayıyor

Masada Nikitas'ın getirdiği HTC Windows 8X ve HTC Windows 8S demo ürünleri biraz kurcalama şansı da yakaladık. Üzerlerindeki yazılım henüz final sürüm olmadığı için işletim sistemi konusunda yorum yapmayacağım, ama tasarım konusunda özellikle Windows 8X'in görünümünü ve boyutlarını çok beğendim. Hatta kullanılan tasarım öğeleri bana biraz Nokia N9'u anımsattı ki, ziyaretçilerimiz o ürünü ne kadar beğendiğimizi hatırlayacaklardır.Bu ürünün tasarımında bir diğer ilgimi çeken nokta da, telefonun boyutlarını büyütürken cihazı yana doğru genişletmek yerine enini dar tutup telefonun boyunu uzatmak yönünde tercih kullanılması oldu. HTC'nin Android'li One X modeliyle yan yana koyduğunuzda farkı gayet net görebiliyorsunuz. Bu durum özellikle boyutu büyüdükçe kavraması zorlaşan telefonların elde duruşunu da rahatlatmış. Bence doğru yönde atılmış bir adım.

Bu arada Nikitas piyasaya çıkmamış ürünlerle ilgili görüştüğü herkese fiyat soruyor "Siz bu ürüne ne kadar verirdiniz" diye. Ben HTC Windows 8X modeli için 1.499 TL, HTC Windows 8S modeli için 999 TL fiyat biçtim.

"Windows 8X söylediğinden biraz daha pahalı, Windows 8S söylediğinden biraz daha ucuz olacak" diye yanıtladı.

Bu da sizlere ürünlerin fiyatları konusunda fikir verecektir.

"Ses ve görüntü konusundaki iddiamız sürecek"

"Peki" dedim, "Diğer üreticiler de Windows 8'li telefonlar konusunda hazırlık yapıyorlar. Windows 8'in doğası gereği de Android telefonlarda kullandığınız Sense arayüzünü bunlara aktaramayacaksınız. Kullanıcılarınıza daha iyi bir deneyim yaşatma adına hangi noktalara odaklanacaksınız?"

"Deneyim, yazılım ve donanımdan olduğu kadar tasarımdan da gelir" diye yanıtladı Nikitas. "Telefonu önce bir elinizde tutarsınız, açmadan önce tartarsınız, sizde genel bir his bırakır. Tüm bunlar toplam deneyimin bir parçasıdır ve biz bu deneyimi güçlendirmek adına büyük çaba harcıyoruz. Bunun haricinde diğer ürünlerimizde son dönemde odaklandığımız en önemli donanım unsurları ses ve kamera olmuştu, Windows 8'li ürünlerde de bu konuda iddialıyız. Ses ve görüntü konusundaki iddiamız Windows 8 ürünlerimizde de geçerli olacak."

"Ayrıca" dedi, "Windows 8'in lansmanıyla birlikte büyük beklentilerimiz var. Bu yıl ürün yelpazemizi tüketiciyle çok daha net iletişim kuracak şekilde konumlandırdık ve fiyatlarımızı da beklentileri karşılayacak şekilde ayarladık. Operatörleri de bu konuda yanımıza aldık. Windows telefonları dünyanın diğer bölgeleriyle aynı anda Türkiye’de piyasaya sunacağız."Buna bağlı olarak da 2013’te HTC'nin pazar payının yüzde 10-15 arasında olmasını hedefliyorlar.

"Rekabetin gereğini şirket anlayışımızın parçası olarak görüyoruz"

"Android tarafında Samsung ile büyük bir rekabet içindeydiniz. Windows 8 ile birlikte Samsung'un yanı sıra, Microsoft'un desteğini arkasına alan ve neredeyse tüm ümidini bu yeni platformun başarısına bağlayan bir Nokia olacak karşınızda. Bu yeni rekabet ortamında daha çok zorlanmayacak mısınız" diye sordum.

"Farklı rakiplerle mücadele etmek farklı yaklaşımlar gerektirir" diye cevapladı Nikitas. "Biz şirketimizi inovasyon ve dizayn üzerine kurguladık ve ortaya koyduğumuz platform ne olursa olsun bundan vazgeçmedik. Nokia bu iş için varını yoğunu ortaya koyuyor olabilir, ama bu bizim de koymadığımız anlamına gelmiyor. Biz de işimizi tutkuyla ve doğru yapmaya çalışıyoruz. Rakip kim olursa olsun, rekabetin gereğini zaten şirket anlayışımızın bir parçası, işimize duyduğumuz sevgi ve saygının bir sonucu olarak yapıyoruz."

"Nakit rezervimiz iyi, 2013 yılı iyi geçecek"

"İşimizi doğru yapmak" kavramından kabaca ne anlamamız gerektiğini sordum.

"Öncelikle doğru ürününüz olmalı" diyerek başladı. "Buna ulaştıktan sonra fiyatı doğru ayarlamanız lazım. Sonrasında pazara olan yaklaşımızını planlamalısınız. İş ortaklarınız kim olacak? Hangi operatörlerle çalışacaksınız? Onları nasıl ikna edeceksiniz? Pazara ulaştıktan sonra uygulamaya geçmeniz lazım, cihazı tüketiciyle tanıştırmanız lazım. Bu zincirin tamamını doğru kurgulamanız gerekiyor. Örneğin biz kendi ürünlerimiz arasında rekabet yaratmıyoruz, her bir ürünümüzü farklı bir ihtiyaca yönelik olarak konumlandırıyoruz."

Son olarak Nikitas, 2013'e dair beklentilerini şöyle özetledi:

"2011’de en iyi yılımızı geçirdik, 2012’yi konsolidasyon yılı olarak görüyoruz ama hala pozisyonumuzun iyi olduğunu düşünüyoruz. Sağlam gelir rezervlerimiz var. 2013’ün de iyi geçeceğini düşünüyoruz."

Bayram sonrasında HTC'nin Türkiye lansmanını takiben ürünlere dair daha detaylı bilgilerle karşınızda olacağız.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun