Bilişim 05 NİSAN 2013 / 08:10

HP Yönetim Kurulu Başkanı Ray Lane istifa etti

Hissedarlardan gelen yoğun baskılara dayanamayan Lane, Autonomy’nin satın alınması sırasında yaşanan kayıp nedeniyle eleştiriliyordu.Satış hacmi olarak dünyanın bir numaralı kişisel bilgisayar üreticisi HP, satın aldığı yazılım şirketi Autonomy nedeniyle çalkantılı günler yaşamaya devam ediyor. Tüm karmaşanın sorumlularından biri olarak görülen HP Yönetim Kurulu Başkanı Ray Lane, istifa kararı aldı. Ayrıca iki ayrı yönetim kurulu üyesi John Hammergren ve Kennedy Thopson da görevinden ayrıldı.

Başkanlığı bırakan ancak yönetimde kalacak olan Lane’in boşalttığı koltuğun geçici olarak sahibi ise Ralph Whitworth oldu. Ayrıca şirketin yönetim kuruluna iki ya da üç yeni yönetici atanması bekleniyor.

Dev hesap hatası HP'yi zora soktu

Süreci kısaca hatırlayacak olursak; Autonomy geçtiğimiz yıl 11.1 milyar dolar karşılığında o dönemdeki CEO Leo Apotheker’in isteğiyle HP bünyesine katıldı. Autonomy’nin kurucusu ve o dönemdeki Britanyalı CEO’su Mike Lynch de bu hamlenin ardından HP’nin bir parçası olarak çalışmaya devam etti. Ancak Lynch, 23 Mayıs’ta HP’nin şu anki CEO’su Meg Whitman tarafından şirketin dışına itildi.

Lynch’in şirketten ayrılmasının ardından Whitman, içeride mali işlerle ilgili soruşturma başlattığı ve yanlış giden bir şeylerden şüphelendiği ortaya atıldı. Gerçekten de HP, 11.1 milyar dolarlık satın almada yaklaşık 5.4 milyar dolarlık “hesap hatası” olduğu iddiasıyla resmi makamlara başvurdu. Henüz konuyla ilgili net bir sonuç ortaya çıkmadı. Ancak bu çapta yapılan hata hissedarların tepkisini çekti ve yönetim kurulu eleştiri oklarının hedefi oldu.

Ray Lane ayrılığını açıkladığı mektubunda şunları söyledi:
“Geçtiğimiz ay hissedarlar arasında oluşan tepkiyi görünce, şirketin girdiği toparlanma sürecini sekteye uğratmamak için yönetim kurulu başkanlığı görevinden ayrılmaya karar verdim. İki yıl önce katıldığım HP yönetim kurulunun bizi toparlayarak gelecekte başarıya götürecek adımları atacağına inancım tam. Oluşturduğumuz bu yönetim kurulu içerisinde yer almaktan gurur duyuyorum. HP’ye direktör olarak hizmet etmeye devam edeceğim ve görevlerin tamamlanmasına yardımcı olacağım.”

Mark Hurd’ün 2010 yılında ayrılmasının ardından 2011’in başında dört direktör HP’den ayrılmıştı. 2011’in sonlarına doğru Whitworth yönetime girerek direktör oldu ve Whitman da CEO’luk koltuğuna gelmişti. Meg Whitman ilk iş olarak, şirketin yeniden ayağa kalkması için hissedarlardan sabırlı olmalarını istemişti. Ancak Leo Apotheker'in de gönderilmesini sağlayan hissedarların pek de sabırlı olmadıkları Lane'in istifaya zorlanmasında açıkça görüldü.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun