Bilişim 21 MART 2012 / 09:24

HP yazıcı ve bilgisayar bölümünü birleştiriyor

HP yazıcı ve bilgisayar bölümünü birleştiriyor

Dev şirketin para tasarrufu sağlayabilmek için iki bölümünü bir araya getireceği bilgisi verildi. Böylece işten çıkarmaların da gündeme gelmesi bekleniyor.Silikon Vadisi’ne yakınlığı ile bilinen AllThingsD’nin verdiği habere göre, HP’de yeniden yapılanma süreci çerçevesinde yazıcı ve bilgisayar bölümü bir araya getirilecek. Bu haber karşısında HP yetkilileri henüz bir yorumda bulunmadı.

Artan rekabetle birlikte HP’nin en önemli alanlarından biri olan yazıcı ve baskı bölümünde satışların düşmesinin bölümleri birleştirme fikrinde etkili olduğu sanılıyor. Zira dünyanın en fazla kişisel bilgisayar satan şirketi olan HP, dikkatlerin akıllı telefon ve tablet piyasasına çevrilmesiyle düşen bilgisayar satışlarından dolayı zor günler geçiriyor.

Birleşmeyle birlikte işten çıkarmalar ve maliyetten tasarruf gibi sonuçların ortaya çıkması bekleniyor. Kişisel bilgisayar ve yazıcı sistemleri yılın ilk çeyreğinde HP’nin 30 milyar dolarlık gelirinin yaklaşık yarısını üretti.

Eylül ayında Leo Apotheker’ın yerine göreve gelen HP CEO’su Meg Whitman üç yıldan kısa sürede şirketin başına gelen üçüncü CEO oldu. Apotheker, HP’nin bilgisayar bölümünü satmak ya da ayırmak istediğini açıklamış ancak Whitman bu karardan vazgeçmişti.