Bilişim 25 MART 2011 / 15:00

HP ve Oracle kavgası sunuculara sıçradı

HP ve Oracle kavgası sunuculara sıçradı

HP, Oracle'ın "Itanium sunucuları için yazılım üretmeye son vereceğiz" açıklamasının ardından HP-UX işletim sistemiyle çalışan Intel Itanium tabanlı HP Integrity sunucu platformlarını gelecekte de geliştirmeye ve güncellemeye devam edeceğini duyurdu. Üstüne de bu sunuculara 10 yıldan daha uzun bir süre boyunca destek vereceğini belirtti.

HP, ayrıca, müşterilerin mevcut Oracle yazılımlarını Intel Itanium tabanlı Integrity sunucularda desteklemeye de devam edecek. HP geleceğe yönelik 10 yıldan uzun süreli yol haritası kapsamında Oracle yazılımlarına hem mevcut, hem de gelecekteki platformlarda, Intel Itanium tabanlı tüm Integrity sunucularda destek sağlamayı sürdürecek.HP Başkan Yardımcısı ve Kurumsal Sunucular, Veri Depolama ve Network Genel Müdürü Dave Donatelli konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Oracle, satışı azalan Sun sunucu işini kurtarmak için müşteri karşıtı bir davranış içine girmiş bulunuyor. HP ise adil ve dürüst rekabete inanıyor. Rekabet müşteriler, inovasyon ve pazar için yararlıdır. Oracle’ın rekabeti sınırlamak için riskli bir kumar oynayarak şirketleri ve kamu kuruluşlarını yüzlerce milyon dolarlık üretim kaybı riskine sokmasını büyük bir şok içinde izliyoruz.” (ed: Geçtiğimiz yıl Mark Hurd'ün HP'den ayrılmasıyla başlayan Oracle-HP mücadelesi belli ki daha da kızışacak.)[caption id="attachment_21747" align="alignnone" width="455" caption="Oracle CEO'su Larry Ellison şimdi de Itanium'a karşı."][/caption]

Oracle’ın tutumuyla ilgili bir yanıt da Intel’den geldi. Oracle’ın 22 Mart 2011’de yaptığı açıklamanın tam aksi yönünde bir beyanat veren Intel Başkanı ve CEO’su Paul Otellini şunları ifade etti: “Intel, hali hazırda geliştirilmekte olan veya üretim planına dahil edilen mevcut ve yeni kuşak yongalarla, Intel Itanium işlemciler ve platformlar üzerinde ara vermeden çalışmaktadır. Itanium mimarisi ile çalışan ve HP-UX veya diğer işletim sistemlerini kullanan müşterilere hem mevcut hem de yeni kuşakları kapsayan rekabetçi bir yol haritası sağlamaya odaklanmış durumdayız.”(ed: "hey bir dakika, neler oluyor?" diyenler için konuyu özetleyelim: Oracle, 22 Mart'ta yaptığı bir duyuruyla Itanium tabanlı sunucular için yazılım geliştirmeyi tamamen durdurduğunu açıkladı. konuyla ilgili basın açıklamasını buradan okuyabilirsiniz.)Intel ve HP'den Itanium'a hep destek, tam destekIntel’in yeni kuşak 32 nanometrelik 8 çekirdekli Poulson Itanium yongası, Tukwila mimarisine göre en az iki kat yüksek performans sağlıyor. Halihazırda geliştirilmekte olan Kittson işlemcisi ise Itanium’u Poulson’ın da ötesine taşıyacak bir ürün olarak nitelendiriliyor. Intel Itanium işlemci sektöründe hızını kaybetmeden sürdürülen yenilikler önümüzdeki günlerde yapılacak olan Pekin'deki Intel Geliştirici Forumu etkinliğinde kamuoyuyla paylaşılacak.[caption id="attachment_21748" align="alignnone" width="455" caption="Intel CEO'su Paul Otellini de Itanium'un arkasında duruyor, doğal olarak..."][/caption]

HP Unix pazarındaki payını arttırırken, Oracle’ın Sun’ı satın alacağını Nisan 2009’da açıklamasından bu yana Sun pazar payı kaybederek üçüncü sıraya geriledi. HP tarafından bakıldığında mevcut görünüm, Oracle müşterilerinin yeni ürün satın alırken Sun platformlarını tercih etmediğini gösteriyor. Dolayısıyla HP, Oracle’ın açıklamalarını pazar payı düşüşünü yavaşlatmak için müşterilerini Sun sunucularını almaya zorlamak gibi "amaçlı ve umutsuz bir çaba" olarak nitelendiriyor (ed: uh-oh!).HP ise müşterilerini ve uygulamalarını önümüzdeki on yılda ve sonrasında da desteklemeyi sürdüreceğini söylüyor. Bakalım bu mücadelenin sonu ne olacak.Güncelleme: Konuya dair Oracle'ın HP'ye cevabını bu adreste okuyabilirsiniz.

ETİKETLER : hp itanium oracle
YORUMLAR
IT Gurumsu 31 MART 2011 / 15:07 0 0
Itanium RISC değil EPIC mimariye sahiptir. Küçük bir not...
IT Gurumsu 31 MART 2011 / 15:04 0 0
Oracle'ın yaptığı her ne kadar rekabeti köreltecek ve müşteriye zarar verecek bir hamle olsa da tamamen database katmanı için üretilen ve EPIC mimari ile RISC mimariye rakip olan Itanium işlemcili Integrity sunucuların satışını sekteye uğratacaktır. Açıkcası, DB üreticileri tarafından desteklenmeyen (şu anda HP Integrity'leri destekleyen yegane database'ler IBM DB2 ve SAP Sybase'dir; SQL ve Oracle desteği kalkmıştır) bir platforma yatırım yapmak ne kadar mantıklıdır, tartışılır. DB2'yu IBM, p-Series makinalarla satmakta, burada HP'yle bir partnership yapmaları pek olası değil. Sybase'in odağı ise hiç bir zaman enterprise müşteriler olmadı.
Uzun sözün kısası, Oracle bu hareketiyle Itanium platformunun ipini çekmiştir. Bundan sonra, üzerinde database çalışmayan bir sunucuyu kim alır, kim alırsa aklından şaşarım. HP'nin yapacağı şey x86 platformunda 8 soketli DL980 ve seneye çıkması planlanan 16 soketli DL990 makinaların üstüne HP-UX koymak ve availability'i bu şekilde artırmak olabilir. Integrity'leri 10 sene destekleyeceklermiş. Üstünde birşey çalışmayan bir makinayı destekleseler ne olur desteklemeseler ne olur?
Girisimci Ruh 29 MART 2011 / 21:23 0 0
Bir aralar tekelcilik ve haksız rekabetten dem vuran şirketlerin şimdilerde aynı duruma kendilerini sokmaları hayret ötesi bir durum. Itanium gibi risc mimarili süper performanslı ve stabil ürünlerin bu tip amaçsız çabalarla yenilebileceğini düşünmek oracle gibi vizyon sahibi bir firmaya pek yakışmamış doğrusu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun