Bilişim 25 MART 2011 / 16:37

HP Türkiye bulut bilişim çözümlerini tanıttı

HP Türkiye bulut bilişim çözümlerini mutfakta tanıttı

Geleceği bulut bilişimde gören HP bu stratejisi doğrultusunda gerçekleşen Türkiye’deki ilk etkinliğinde bulut bilişim için tasarlanan en son birleşik altyapı çözümlerini Tefal Mutfak Sanatları Akademisi’nde düzenlenen aktivite ile paylaştı.

HP Veri Depolama Çözümleri Türkiye Ülke Müdürü Selçuk Öznal ve HP Network Türkiye Ülke Müdürü Sami Arbak’ın katıldığı etkinlikte sistemlerin bir araya gelmesiyle sunulan çözümlerden söz edildi. (Öznal ile gerçekleştirdiğimiz röportajı önümüzdeki hafta BTnet.com.tr sayfalarından okuyabilirsiniz.)Bulut bilişim için sanal depolama şartHP’nin uçtan uca çözümlerinin hemen her sistemle verimli ve uyumlu çalışması bağlamında, “Bütün, Parçalar Toplamından Fazladır” temalı aktivitede HP CloudSystem çözümünü 3PAR veri depolama ürün grubu ile genişlettiğini duyurdu. Geçtiğimiz günlerde Dell ile 3PAR’ın satın alınması konusunda mücadele eden HP bunun faydasını bulut bilişim sistemlerinde görüyor.İleri sanallaştırma seçeneklerini destekleyen 3PAR veri depolama sistemleri, optimize dosya boyutlarını anlık görüntülerle birleştirip sanal disk alanları oluşturmasıyla veri kurtarma ile yedeklemede hız ve güvenlik sağlıyor.HP Başkan Yardımcısı ve StorageWorks Genel Müdürü Davit Scott, HP’nin Bulut Bilişime özel yeni Birleşik Altyapı çözümleriyle ilgili açıklamasında şunları ifade etti: “Müşterilerimiz Bulut Bilişime geçecekleri yolculuğun bu on yılın en kritik geçiş süreci olacağını söylüyor. HP, 3PAR Veri Depolama çözümleri, müşterilerimizin bu talebini, özellikle Bulut Bilişim hizmetlerinin sağlanmasını optimize etmek için tasarlanmış olan yeni bir veri depolama mimarisiyle karşılıyor. 3PAR’ın Birleşik Altyapılara entegre edilmesi planlanandan daha kısa bir sürede tamamlanacak ve HP, müşterilere bugüne kadar görülmeyen bir esneklik kazandırarak performanslarını hiç olmadığı kadar artıracaktır.”StoreONe yazılımı ile veri tekilleştirme hizmeti sunuluyorHP, 3PAR depolama çözümlerine ek olarak StoreOnce yazılımı ile veri tekilleştirme hizmeti de sunuyor ve veri depolamada gereksiz dosya kopyalarının saklanmasını önleyerek veri yükünde aşırı artışın önüne geçiyor. HP’nin Bulut Bilişim uyumlu Birleşik Altyapılarıyla da çalışan StoreOnce, BT sektörünün veriyi sadece bir kez tekilleştiren tek çözümünü oluşturuyor. StoreOnce, aynı zamanda, çoklu yazılım ve veri türleri desteği ile arka uç veri merkezleriyle ölçeklenerek de çalışıyor.HP StorageWorks X9000 Network Veri Depolama Sistemleri ise büyük miktardaki veriyi tek bir “ad alanı” kullanarak ortak bir sanal havuzda depoluyor. Özellikle 3PAR ve X9000 çözümleri birlikte kullanıldığında, sanal depolamayı sanal network ile konsolide eden işletmeler sektörün en verimli, en uygun maliyetli ve en yüksek performanslı depolama çözümlerinden yararlanmış oluyor.Exchange ile ortak çalışma imkanıHP’nin Birleşik Altyapıları bütün bu ölçeklendirme ve sanallaştırma seçeneklerini Microsoft Exchange için E5000 mesajlaşma sistemiyle geliştiriyor. Mesajlaşma hizmetlerini içinde kurulu yazılıma ek olarak kendi depolama, sunucu ve network donanımıyla destekleyen E5000, Microsoft Exchange’in iş yükünü Birleşik Altyapılara dayalı veri merkezlerinin üzerinden alıyor.

HP’nin yeni veri depolama çözümlerinde sunduğu en orijinal teknolojiyi ise uzak erişim desteği ve farklı kutular arasında da sanal bağlantı kuran tek BT çözümü olan P4000 SAN ürünleri oluşturuyor. Diğer sanallaştırma çözümlerinden farklı olarak P4000 SAN ürünleri network üzerinden ”ayrı kutular” arasında da RAID bağlantısı yapabiliyor. Felaketten Kurtarma çözümü olarak da kullanılabilen sistem, dünyanın herhangi bir yerinden bağlanabileceğiniz tek bir arayüzle kolayca yönetilebiliyor.HP Network dünyanın en güvenli bulutunu sunmak istiyorHP, Bulut Bilişimde veri güvenliğini artırarak bilgi akışını ve dış kaynak kiralama hizmetlerini optimize etmeyi amaçlıyor. HP, sanal ağlarla uyumlu TippingPoint saldırı önleme sistemi ve DVLabs Dijital Aşı yazılım güncelleme hizmeti ile dünyanın en güvenli Bulut teknolojisini sunuyor.HP TippingPoint güvenlik filtreleri network yapısını tek bir fiziksel ağ anahtarında sanal ağlarla konsolide ediyor. Böylece, tek bir kullanım lisansı ile tüm ağların güvenliğini en uygun maliyetlerle sağlıyor. Sanal ağların HP TippingPoint filtreleri ile özelleştirilebilmesi Bulut Bilişim güvenliğini artırıyor. DVLabs Dijital Aşı hizmeti ise işletmeleri bilgisayar virüsü gibi tehditlere karşı tam 26 gün önceden bilgilendirerek network güvenliğini artırıyor. HP bütün bu çözümleri “Akıllı Ağlar” olarak adlandırıyor.Süper hızlı kablosuz internet geliyorHP, Bulut Bilişimle birlikte büyük miktarda artan veri yükünü karşılamak için neredeyse kablolu şebekeler kadar hızlı çalışan yeni bir kablosuz ağ sistemini de duyurdu. HP’nin Mobil Erişim Çözümü kablosuz ağlarda yüzde 50 daha fazla mobil cihazı destekliyor. Sektörün ilk dual-radyo 802.11n çözümü olan sistem 900 Mb/saniyelik bir bant genişliğine sahip.HP, TippingPoint Dijital Aşı Araç Paketini de duyurdu (DVToolkit). Dijital dünyanın "alet çantası" olarak tanımlayabileceğimiz bu paket, kullanıcıların kendi Saldırı Önleme Sistemi filtrelerini oluşturmalarını sağlıyor. Böylece, şirketler HP TippingPoint çözümünü network ihtiyaçlarına göre özelleştirerek güvenliği artırmış oluyor. HP'nin ileri sanallaştırma teknolojilerini destekleyen sistem, HP Network çözümlerinde kullanılan HP Birleşik Altyapılar teknolojisi ile şirketlere en ekonomik ve güvenilir çözümü sunuyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun