Bilişim 19 NİSAN 2011 / 09:00

HP TouchPad'e bulut desteği geliyor

HP, Haziran ayında piyasada olması planlanan tablet bilgisayarı TouchPad için bulut üzerinden film ve müzik servisi açmaya hazırlanıyor.

PreCentral’a sızan belgelerde HP’nin tablet bilgisayar pazarında Apple ve Google’ın önüne geçebilmek için TouchPad’lere bulut üzerinden özel müzik ve film servisi sunacağı ortaya çıktı.

Slaytlara göre, HP’nin bulut müzik servisi kullanıcı içeriğini barındıracak ve tablet bilgisayarla eşleştirerek her yerden depolama alanı bağımsız müzik dinlenebilecek.

Benzer teknolojinin HP akıllı telefonlarda da yer alacağı bilgi yer alırken, sistemin ayrıntılarına sızan belgelerde rastlanamadı. Yine de Amazon’un yakın zamanda kullanıcıların kendi çalma listelerini yükleyebildiği “Cloud Player” modelinin bu sistemde de görülmesi bekleniyor. HP bulut üzerinden müzik servisini geçtiğimiz yıl satın aldığı Melodeo ile gerçekleştirmeyi planlıyor.

Eğer HP planlarını gerçekleştirebilirse iPad ve Google’ın bir adım önüne geçebilir. Zira tablet bilgisayarlar için özel olarak tasarlanmış bulut üzerinden müzik hizmeti henüz bulunmuyor. Görünen o ki Leo Apotheker'in şirket stratejisini açıkladığında söz ettiği bulut bilişimi tüm ürünlerde göreceğiz.