Bilişim 03 OCAK 2013 / 16:46

HP, Tier 1 standardında depolamayı KOBİ'lere kadar indirecek adımı attı

HP Tier 1'i KOBİ'lere getiriyor

HP depolama alanında birçok yenilik içeren gelişmiş Bütünleşik Depolama Portföyü’nü duyurdu. Yenilenen HP Depolama Portföyü, farklı büyüklükteki işletmeler için ölçeklenebilen tek bir ortak mimariyle depolamada karmaşıklığı gidermeyi ve verimi artırmayı amaçlıyor. Yenilenen HP Bütünleşik Depolama Portföyü sanallaştırılmış BT ortamları, bulut bilişim ve büyük veri depolama sistemleri için tasarlanmış özellikler içeriyor. HP 3PAR StoreServ Depolama, HP StoreAll Depolama ve HP StoreOnce Yedekleme serisinden oluşan bu yeni ürün ailesi ile kurumlara farklı seçenekler sunuluyor.

HP Türkiye Veri Depolama Sistemleri Bölüm Yöneticisi İlker Rodoplu'nun düzenlenen basın toplantısında paylaştığı bilgiye göre kurumlar, BT bütçelerinin yüzde 70’ine yakınını tam kapasiteyle kullanmadıkları mevcut veri depolama sistemlerine harcıyor. Öte yandan sistem yöneticileri de onlarca farklı depolama mimarisini yönetmek için zorlu bir mücadele veriyor. Bu da esneklikten uzak ve dağınık bir altyapıya sebep olurken, kurumlar ürün özellikleri ve fiyat avantajı arasında seçim yapmak zorunda kalıyor.

Rodoplu HP’nin yenilikçi depolama konseptinin şirketlerin tüm depolama segmentlerinde altyapıyı basitleştirmesine ve maliyetleri düşürmesine yardımcı olduğunu söylüyor.

Yeni çözümler kurumların hızını artırıyor

HP’nin “Polimorfik basitlik” olarak adlandırdığı bütünleşik depolama vizyonu çerçevesinde farklı özelliklere göre değişiklik gösteren, farklı form faktörlerine sahip olan, kurumsal firmalar ile KOBİ’lerde farklı biçimlerde ölçeklenen donanımların tek bir ortak mimariyle çalışması öngörülüyor.

Ortak mimarinin farklı sistemlere adapte olması, blok depolama, nesne depolama ve dosya uygulamalarının aynı veri hizmeti üzerinden çalışmasına izin vererek uyumluluğu sağlıyor. HP aynı zamanda sabit disk sürücüler (HDD) ve katı hal diskleri (SSD) için de optimizasyon sağlıyor.

Bu çerçevede, HP depolama portföyüne ek olarak aşağıdaki ürün gruplarını sunuyor:

HP 3PAR StoreServ 7000 Depolama: Tek orta ölçekli dörtlü kontrol ürünü olarak, kurumlara ekonomik fiyatlarla sunuluyor. Blok depolama ve dosya veri hizmetlerini destekleyen sistem, HDD, SSD kombinasyonları ve salt SSD yapılandırma desteğiyle saniyede 320 binden fazla girdi/çıktı işlemi yapabiliyor. Bu da benzer ürünlere kıyasla 2,4 kat yüksek hız anlamına geliyor.

HP StoreAll Depolama: Nesne depolama ve dosya veri erişimi özelliklerine sahip ölçeklenebilir bir platform olarak, hem Büyük Veri hem de Bulut’ta depolama için sadeleştirmiş bir ortam sağlıyor. Bu platform, sistem yöneticilerinin üzerindeki yükü ve ek donanım ihtiyacını da azaltıyor. Ayrıca HP Labs tarafından geliştirilen HP StoreAll Express Query (Ekspres Sorgulama) önceki dosya sistemi arama yöntemlerinden 100 bin kat daha hızlı arama sorgusu yapabiliyor.

HP Autonomy Intelligent Data Operating Layer (IDOL) (Akıllı Veri İşletim Katmanı) ile entegre edilen sistem, bilgi işlem süreçlerini HP StoreAll birimlerine aktararak, analiz işlemlerinin en güncel verilerle ve daha az donanım kullanarak tamamlanmasını sağlıyor.

HP StoreOnce 2000 ve 4000 Yedekleme Çözümleri: HP StoreOnce Catalyst yazılımı ile veri hareketlerinin daha hızlı takip edilmesini ve yüksek performanslı veri tekilleştirme süreçlerini destekliyor. Bu da uzak siteler ve genel merkez dışındaki veri merkezlerinde veri koruma maliyetlerini azaltıyor.

Bu iki yeni model yedekleme işlemlerini, en yakın rakip sisteme kıyasla üç kata kadar daha hızlı ve yüzde 35 oranında daha düşük maliyetle gerçekleştiriyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun