Bilişim 18 MAYIS 2011 / 10:12

HP, NASA'dan 2,5 milyar dolarlık iş kaptı

HP'den gelen bilgilere göre NASA, masaüstü bilgisayarlarının yenilenmesi ve son kullanıcı teknik desteğinin sağlanması konusunda HP Kurumsal Hizmetler’i seçti. (Bu haberi 30 Aralık’ta okuyucularımıza duyurmuştuk.)Anlaşma kapsamında 4 yıl içinde NASA’nın altyapısı yenilenecek, masaüstü cihazlar ve hizmetler temin edilecek. Bunun karşılığında HP’ye NASA tarafından 2,5 milyar dolar ödenecek.

BTnet.com.tr’nin 30 Aralık 2010’da verdiği (evet, bu da linki http://www.btnet.com.tr/15638-hp-nasa%E2%80%99dan-25-milyar-dolarlik-is-kapti.html) haberin detayları şu şekilde bildirildi:
HP Kurumsal Hizmetler, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile 4 yıl süreli, 2,5 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı.

HP, anlaşma kapsamında, NASA’ya son kullanıcı masaüstü cihazları ve hizmetleri sağlayarak, NASA’nın verimliliğini artıracak ve çalışanlarının güvenli bir bilgi işlem ortamında daha rahat işbirliği yapmalarına olanak sağlayacak.

HP, kurumun tüm son kullanıcı altyapısını yenilerken NASA’ya tam kapsamlı kişisel bilgisayar hizmetleri ve donanımları da sunacak. Bu anlaşmadan NASA’daki 60 binden fazla kullanıcı yararlanacak. NASA’nın HP’nin tamamlayacağı masaüstü modernizasyonundan önemli bir performans artışı ve maliyet tasarrufu sağlaması bekleniyor.

NASA Paylaşımlı Hizmetler Merkezi Satın Alma Görevlisi Michael Sweigart, “NASA personeli NASA’nın ana faaliyetlerini, bilimsel araştırmalarını ve bilgi işlem süreçlerini yürütmek için BT çözümlerinden yararlanıyor. HP, bizim için çok önemli olan BT hizmetlerini sunacak, yönetecek, sistem güvenliğini sağlayacak ve teknik destek hizmeti verecek” dedi.

NASA anlaşma ile ABD sınırları içindeki tüm merkezlerinde düşük maliyetli, güvenli ve kullanışlı bir son kullanıcı altyapısından yararlanma olanağı bulacak. Masaüstü sistemlerle mobil cihazları bir arada kullanan HP’nin 360 Derece İşyeri Hizmeti, NASA çalışanlarının güvenle bilgi paylaşmasını sağlayacak.

HP Kurumsal Hizmetler Başkan Yardımcısı ve ABD Kamu Hizmetleri Sektörü Bölümü Genel Müdürü Dennis Stolkey, HP ve NASA’nın imzaladığı dev anlaşmayla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu anlaşma NASA’nın BT sistemlerinin merkezi ve uyarlanabilir bir BT yapısı ile ölçeklenebilir ekonomiye geçiş yapmasına, kurumda şeffaflığın sağlanmasına ve işletme idaresinin iyileştirilerek daha güvenli bir sistem kurulmasına imkan tanıyacak. Geleceğin uzay araştırmalarına, bilimsel buluşlarına ve havacılık ve uzay mühendisliği çalışmalarına öncülük etmek üzere kurum için son derece önemli olan bu girişimi gerçekleştirmek amacıyla kapsamlı sektörel deneyimimizden ve altyapı ile son kullanıcı hizmetlerindeki uzmanlığımızdan yararlanacağız.”

HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar da NASA ile imzalanan üst düzey anlaşmayla ilgili açıklamasında; uzay araştırmalarında dünya lideri olan NASA’nın HP Kurumsal Hizmetleri seçmesinin, global Arge çalışmalarıyla bilgi teknolojilerine öncülük eden HP’nin ne kadar güvenilir bir çözüm ortağı olduğunu ortaya koyduğunu belirtti. Urçar sözlerini şöyle sürdürdü: “NASA uzay araştırmalarına liderlik ederken HP de 70 yıldır sürdürdüğü Ar-Ge çalışmaları ile bilgi teknolojilerine öncülük ediyor. Dijital dünyada kişilerle kurumları birbirine bağlayan internet bankacılığı, e-ticaret ve e-devlet gibi hizmetlerin önünü açan HP, NASA gibi kurumların araştırmalarına da teknoloji altyapısı sağlıyor ve BT sektöründe liderliğini sürdürüyor.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun