Bilişim 12 HAZİRAN 2012 / 11:10

HP büyük veriyle nasıl başa çıkıyor?

HP büyük veriyle nasıl başa çıkıyor?

HP, yeni Bilgi Optimizasyonu Çözümleri portföyüyle kurumların ellerindeki veriyi yönetip anlamlandırarak en doğru iş kararlarını almasını sağlamayı amaçlıyor. HP, kurumların bilgi bolluğundan yararlanmasına yardımcı olmak için tasarlanan yeni Bilgi Optimizasyonu Çözümleri portföyünü duyurdu. HP Bilgi Optimizasyonu Çözümleri kurumların operasyonel veriler, uygulama verileri ve sistem günlüklerinden yararlanmasını sağlıyor.

Hızla büyüyen bilgi hacmiyle veri çeşitliliği kurumların üzerinde büyük bir yük oluşturuyor. HP’nin yaptırdığı bir araştırmaya göre, idari yöneticiler ve BT direktörlerinin sadece yüzde 2’si, çalıştıkları kurumların sağlıklı iş sonuçları için gerekli bilgiyi doğru zamanda sağlayabildiğini söylüyor (ed: o zaman sormazlar mı o direktörlere siz orada ne iş yapıyorsunuz diye?)

HP'ye göre güncelliğini yitirmiş bilgi mimarilerine, altyapılara ve analiz sistemlerine dayanan eski bilgi yönetimi yaklaşımları verinin gerçek değerini ortaya çıkarmakta yetersiz kalıyor. Ayrıca bu yaklaşımlar, yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verilerle sistem günlüklerinde toplanan bilgi denizini uygun maliyetlerle ölçeklendirip işleyemiyor.

Tüketicilerin değişen görüşlerinin Twitter, YouTube, internet, telefon çağrıları ve e-posta mesajları üzerinden hızla yayıldığı günümüzde, bu dezavantajlar özellikle göze batıyor. Örneğin bugün, bir mağazada hangi reyonun daha kalabalık olduğu gibi değişen tüketici eğilimleri mağazalarda yaya trafiğini ölçen algılayıcılarla izlenebiliyor. Bu tür algılayıcılardan gelen verileri ve diğer alışılmadık veri kaynaklarını analiz etmek için de özel çözümler gerekiyor.

HP ise bu sorunları çözmek için Birleşik Altyapı çözümlerinin yanı sıra, her ikisi de HP şirketi olan Autonomy ve Vertica’nın geliştirdiği teknolojilerden yararlanma yoluna gidiyor.

Büyük veride tüm yollar dön dolaş Hadoop'a çıkıyor

Bilgi hacminde büyük bir artış gören kurumların önemli bir kısmı, binlerce terabayt ölçeğindeki bilgi depolama ve yönetim ihtiyacını karşılamak için açık kaynak kodlu bir veri işleme teknolojisi olan Apache Hadoop kullanıyorlar. Buna HP de dahil.

Apache Hadoop için geliştirilen HP AppSystem, bir yandan performansı optimize ederken, öte yandan da kolayca ölçeklenebilen Hadoop iş yükünü analiz ederek sistem kurulumunu basitleştiriyor ve hızlandırıyor. HP Bütünleşik Altyapılara ek olarak Vertica 6 ile ortak yönetim ve gelişmiş entegrasyon teknolojilerinden yararlanan çözüm, büyük miktarda veri işleme kapasitesiyle gerçek zamanlı analiz imkanı sağlıyor.

Bilgiyi tutmanın ötesinde anlam kazandırmak şart

HP Vertica Analiz Platformu’nun son sürümü Vertica 6’nın pazara sürülmesiyle birlikte, kurumların da artık her türlü bilgiye istediği arayüzle ulaşma ve bu bilgileri analiz ederek yönetme imkanı bulunuyor. Vertica FlexStore mimarisi, büyük çaplı bilgi analizi için esnek bir çerçeve sağlıyor.

HP, ayrıca Autonomy Akıllı Veri İşletim katmanı (IDOL) 10 motorunu tüm Hadoop ara bağlantılarıyla bütünleştirmeye yönelik yönelik yeni özellikler duyurdu. Böylece kullanıcılar otomatik kategorilendirme, gruplama, veri çıkışı, köprü atama dahil olmak üzere 500’den fazla HP IDOL fonksiyonundan yararlanabilecekler.

HP, ayrıca Optimost Clickstream Analytics adlı yeni bir Autonomy çözümünü de duyurdu. Bu çözüm, e-ticarette pazarlamacılara müşteri ziyaretlerini, dönüşümleri ve müşterinin dikkatini çekme düzeyini tek bir görünümde sunabiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun