Bilişim 25 HAZİRAN 2012 / 09:23

HP Almanya’da bin kişiyi işten çıkarıyor

HP Almanya’da bin kişiyi işten çıkarıyor

Dünyanın en büyük kişisel bilgisayar üreticisi olan Hewlett Packard, Avrupa çapında 8 bin kişiyi işten çıkarmaya hazırlanırken bin kişinin Almanya’da olduğu iddia ediliyor.WirtschaftsWoche’nin dünyaya duyurduğu haberde, ismini vermek istemeyen bir HP çalışanı Almanya’da bin kişinin işten çıkarılacağını açıkladı. Haberin ortaya çıkmasının ardından mikrofonların yöneltildiği HP Almanya’dan herhangi bir açıklama yapılmadı.

Çalışanların işten ayrılacağıyla ilgili haberlerin çıkmasının ardından durumun HP Türkiye’de neler getireceğiyle ilgili de bilgi verilmedi.

2014 sonuna kadar Avrupa’da 8 bin çalışanıyla yollarını ayıracak olan HP, dünya çapında 27 bin çalışanıyla yollarını ayıracak.

Toplam 300 bin çalışanı bulunan şirketin yüzde 8’lik iş gücünü azaltmasıyla 3 ila 3.5 milyar dolar tasarruf etmesi hedefleniyor. Mali yılın ikinci çeyreğinde beklentilerin üzerinde kâr elde eden HP, tasarruftan elde ettiği parayı da organik büyüme için harcayacak.

HP’nin üç ana alanda yatırımlarını sürdüreceği açıklandı:

- Bulut bilişim kavramıyla yazılım hizmetlerinin internet üzerinden verilmesi,

- Veri depolama ve analizi,

- Bilgisayar güvenliği.

Daha önce Mark Hurd yönetiminde HP, 2005 yılında 14 bin 500 kişinin işine son vermişti. 2008 yılında da dev şirket 24 bin 600 kişiyle yollarını ayırmıştı.
YORUMLAR
erkan 25 HAZİRAN 2012 / 21:31 0 0
hp kulanmayız oylese :)