Bilişim 18 TEMMUZ 2011 / 15:21

Hotmail, hacker kurbanları için ihbar servisi başlattı

Hotmail'den size garip mesajlar göndermeye başlayan arkadaşlarınızın hacker kurbanı olduğunu düşünüyorsanız, durumu artık tek tıkla Hotmail'e bildirip önlem alınmasını sağlayabileceksiniz. Hiç durup dururken yakın bir arkadaşınızın veya bir tanıdığınızın hesabından size zayıflama ilacı, penis büyütücü, şeker kızlar arkadaşlık teklifi veya benzer mesajlar geldiğini gördünüz mü?

Buna benzer durumlar, genellikle meraklı arkadaşların "O servisi de deneyeyim bu servisi de kullanayım" diyerek olmadık yerlere e-posta hesaplarını ve şifrelerini girmelerinin sonucunda ortaya çıkıyor. Örneğin bir site size "Bana Hotmail hesabını ve şifreni ver, seni kimler MSN listesinden silmiş" göstereyim diyor ve topladığı bilgilerle spam mesajı basıyor.

Hotmail, işte bu ve benzer durumlarda arkadaşınızı muhtemelen farkında bile olmadığı bu durumdan kurtarmak için "Mark As" bölümüne "My friend's been hacked!" diye yeni bir seçenek ekledi. Yukarıdaki durumlardan birinin gerçekleşmesiyle arkadaşlarınızdan onların göndermeyeceğine emin olduğunuz türden mesajlar alıyorsanız bu seçeneği işaretliyorsunuz.

Hotmail önce elindeki diğer ipuçlarını da değerlendirmeye dahil ederek ihbarın gerçek olup olamayacağını denetliyor (öyle ya, ne de olsa gıcık olduğunuz birine de böyle bir şey yapabilirsiniz). Daha sonra da hesabı hacker güruhu kullanamasın diye kilitliyor. Bu durumda ilgili arkadaşın hesabı yeniden kullanabilmesi için hesap sahipliği denetimini baştan başlatarak, örneğin önceden belirlediği gizli soruları vb cevaplayarak hesabın gerçek sahibi olduğunu kanıtlaması isteniyor.

Çözümden çok sorun üretmediği sürece uygulama gerçekten de fena değil gibi. Zaten Hotmail adına konuya dair yapılan açıklamada bu prosedürün hayata geçmesi için ihbarın yeterli olmadığı, diğer bazı kriterlerin de karşılanması gerektiği açıkça belirtilmiş. Detaylı bilgiyi Windows Live Blog sayfalarında bulabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun