Bilişim 17 HAZİRAN 2011 / 11:22

Hindistan'ın 35 dolarlık tableti yola çıktı, ilk parti ay sonunda dağıtılıyor

Hindistan'ın geçen yıl duyurduğu ve birçok kişinin "Mümkün değil yapamazlar" dediği 35 dolarlık tablet, ay sonunda yaklaşık 50 dolarlık fiyatla ilk sahiplerine ulaşacak. Efsane dedikleri gerçek mi oluyor ne? (ed: şaka maka biz de vaktinde tablete az yüklenmemişiz...) Hindistan'da geçen yıl duyurulan ve birçok kişinin imkansız bir düşünce olarak nitelendirdiği 35 dolarlık tabletin, ay sonunda yaklaşık 50 dolarlık bir fiyatla ilk sahiplerine ulaştırılacağı açıklandı. Fiyat biraz hedefin üzerinde gibi görünse de, devlet sübvansiyonuyla bu maliyetin önümüzdeki aylarda yarısına kadar indirileceği söyleniyor.

The Times of India'nın haberinde Hindistan Teknoloji Enstitüsü tarafından desteklenen Sakshat kod adlı tablette 7 inç ekran, dahili klavye, video konferans uygulamaları için kamera donanımı, Wi-Fi, USB yuvası, 32 GB disk ve 2 GB sistem belleği yer alacak. Tablet Open Office, SciLab ve internet tarayıcısına sahip.

Hükümet ilk aşamada 10 bin tabletin dağıtılacağını, takip eden 4 aylık zamanda ise 90 bin tabletin bunu izleyeceğini belirtiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun