Bilişim 23 MAYIS 2015 / 12:25

Herşey çocuklar ve gençler için yapıldı

ICT Summit Now for Kids ’15 etkinliği İstanbul Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde düzenlendi. Etkinlikte çocuklar ve aileler farklı içeriklerde etkinliklerde kendine yer buldu. Çocuklarını mandala, 3D baskı gibi atölyelere yazdıran, ebeveynler de açılış oturumunun ardından paralel oturumlar için takvimlerini belirledi.

Etkinliğin açılış konuşmasını Bilişim Zirvesi Başkanı Murat Göçe yaptı. Etkinlik grubu olarak önemli bir ilke imza attıklarını, çocukların ve gençlerin teknolojide üretici olmasının temel hedefleri olduğunu vurgulayarak sözlerine başlayan Göçe, şu detayları paylaştı:

“Kamu, özel sektör ve üniversite buluşması bu etkinlikle hayata geçiyor. M2S tarafından yapılan bir araştırma ailelerin bilişim eğitiminin okulda verilmesini istediğini gösteriyor. Teknoloji üreten nesil yaratmak için bu etkinliğimiz önemli. Her yıl daha da büyüyecek bir zirve dileğiyle.”

 

FabLab yapısı yayılmalı

Göçe’nin ardından sözü Kadir Has Üniversitesi ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şirin Tekinay yaptı. Sürekli teknoloji ile yaşadığımızı, teknoloji ile doğmuş çocukların farkının da ortaya çıktığını vurgulayan Tekinay, son sayısal devrimi, yani hesaplama ve iletişimin birbiri ile konuştuğu yapıyı şöyle anlattı:

“Teknolojiden kaçamazsınız. Onunla yaşamayı öğrenmeniz lazım. Sanal ve fiziksel dünya arasında bir köprü kuruluyor. Çocuğun istediği oyuncağı evde 3D basabilmek bunun bir örneği. Türkiye’de tek FabLab bizde ve bunun yayılmasının önemine inanıyor, bu küresel harekete öncülük ediyoruz.”

Nusrat’ın lansmanı yapıldı

Gençlik ve Spor Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanı Huzeyfe Yılmaz, günümüzde herkesin bilgiye ulaşabilmesinin mümkün olduğunu belirterek konuşmasına başladı. Eğitim anlamında donanımlı olmanın önemine dikkat çeken Yılmaz, “Bize düşen görev; teknolojinin ülke ve bireyler için kullanılmasını sağlamak. Bakanlık olarak tarihimizi ele alan önemli projeler geliştiriyoruz. Nusrat burada öne çıkıyor. Zaferin ruhunu, 100’üncü yılında siz gençlere ulaştırmak için bu oyunu geliştirdik, bu zirvede de onu kullanıma açtık” dedi.

 

 

 

 

Eğitim sistemi tepeden tırnağa değişmeli

Genç piyanist Utku Asan’ın Bach ve Chopin eserlerini katılımcılarla paylaştığı müzik arasının ardından sözü Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı aldı. Yurtdışında farklı ülkelerden çocukların ve genç yeteneklerin yaratıcılıklarını örneklerle paylaşan Faruk Eczacıbaşı, “Z kuşağının teknoloji ile ilişkisi giderek aşağı iniyor. BT gelişimi ile hayatımız gelişiyor. Yenilikleri tahmin bile edemiyoruz. Pediatri uzmanları ne derse desin, bebekler gözünü tabletle açıyor” dedi. Bilgi üreticiliğinin ön planda olduğunu vurgulayan Eczacıbaşı, “Teknolojiyi tüketen değil, üreten e- ve hatta m- gençlik hedef olmalı. Erken yaşta kod yazımı ile eğitim sistemimizde tepeden tırnağa reform şart” dedi.

 

Hiçbir nesle benzemez Z nesli

Günün ilk yarısındaki son oturumu CSID Avrupa Direktörü Andy Thomas, “Çocukları Dijital Dünyada Emniyetli Kılmak” başlıklı bir sunumla yaptı. İki çocuk sahibi, girişimci bir insan olduğunu belirterek söze başlayan Thomas, 1995 yılından itibaren doğanları kapsayan Z nesli hakkında bilgiler verdi. ‘Nomofobi’, yani mobil cihaz yoksunluğu korkusuna dikkat çeken Thomas, şu detayları paylaştı:

“İnternet, demokrasi, katılım gibi inanılmaz güzel şeyleri mümkün kılıyor, insanlara girişim fikirlerini geliştirmelerini sağlayacak paraya ulaşmalarını sağlıyor. Ama bazı sorunlar da var. Bunun bir örneği online güvenlik ve bazı Batı ülkelerinde ilgili yasalar konumlandırılıyor, ama tartışmalar da beraberinde getiriyor. Aileler olarak bizim de işin içinde olmamız gerek. Bu konuyu teknoloji şirketlerine veya hükümetlere bırakamayız. Çocuklarla ve gençlerle sosyal medya ortamında etkileşim kurun. Örneğin Türkiye’de Facebook kullanımı ön planda ve çocuklarla gençler ortalama 2 saat 35 dakikayı bu platformda geçiriyor. Bu arada kişisel veri yok olmaz ve tüm adımlarımız ömrümüz boyunca peşimizde olacak. Z nesli ise herşeyi sosyal medyada olan ilk nesil olacak. Aileler için güzel araçlar var. Gönderim takibi için ifttt.com, Android yapısında lokasyon kontrolü sağlayan uygulamalar var. Prudentgames.com ise güçlü şifreler yaratmayı öğreten eğlenceli bir kaynak. Geleceğe baktığımızda IoT herkesi heyecanlandırıyor. Bu nesil, yılın hangi gününde kalbinin nasıl attığını bilecek. Türkiye’de de e-sağlık konusunda önemli adımlar atılıyor.”
ETİKETLER : Kids '15
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun