Bilişim 30 EKİM 2014 / 15:29

Hedef: üniversite ve sanayi işbirliği

Bu yıl dördüncü kez gerçekleştirilen Uluslararası “Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi” Konferansı;Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu ve İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan’ın katılımıyla 30 Ekim tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’nde başladı. Bu alanda ulusal ve uluslararası uzmanları bir araya getiren, iki gün sürecek konferansın bu yılki teması “Üniversite Sanayi İşbirlikleri: Başarı Örnekleri” oldu.Boğaziçi Teknoloji Transfer Ofisi’nin (BU-TTO), Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO), Avrupa Patent Kurumu (EPO), Türk Patent Enstitüsü (TPE), TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) işbirliğiyle her yıl düzenlenen, uluslararası “Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi” Konferansı, bu yıl dördüncü kez 30-31 Ekim 2014 tarihleri arasında, gerçekleştiriliyor. İstanbul Sanayi Odası (ISO), PeraConsulting, Teknopark İstanbul, Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği Melek Yatırımcı Platformu (BUBA) veThomson Reuters sponsorluğunda Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen konferansın bu yılki teması “Üniversite Sanayi İşbirlikleri: Başarı Örnekleri” olarak belirlendi.

Konferans, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu’nun açılış konuşmasının ardından İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr.Davut Kavranoğlu’nun ana konuşmalarıyla başladı.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, kuruluşunun 150. yılını kutlayan Boğaziçi Üniversitesi’nin kimliğinde köklü bir girişimcilik ve inovasyon kültürü olduğunu belirterek konferans süresince ulusal, bölgesel ve global ölçekte olmak üzere kamu kurumlarının ve uluslararası örgütlerin üniversitelerdeki TTO’ların etkinliklerini arttırmaları için geliştirdikleri stratejileri ve uygulamaya koydukları programları değerlendirmeyi amaçladıklarını ifade etti.

2023 hedefleri yolunda üniversite-sanayi el ele

Ekonomisi sürekli büyüyen, bölgesel ve global düzeyde “lider” olan, nüfusu genç, hedefleri yüksek bir Türkiye’de yaşadığımızı belirten Prof.Dr. Gülay Barbarosoğlu, “Ülke olarak 2023 hedeflerimizi tutturmak ve dünyanın ilk “10 büyük ekonomisi” arasına girmek, “sürdürülebilir” bir kalkınma sağlamak ve “rekabetçiliğimizi” artırmak istiyorsak, “Fikri ve Sınai Mülkiyet” konularına, “Üniversite Sanayi İşbirliği’nemutlaka“öncelik”, “özen” ve “önem” vermeliyiz. Fikri mülkiyet alanında gerçekleşmesi beklenen mevzuat değişikliğinin son yıllarda uluslararası alanda atağa geçmiş olan Türk üniversitelerinin çalışmalarına hız vereceğine inanıyoruz.” dedi.

‘’TBMM’nin önceliği yeni Patent Kanun tasarısının en kısa sürede yasalaşması’’

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu,konferans açılışında yaptığı konuşmada Türkiye’nin 2012 yılında AB tarafından yayınlanan uluslararası marka patent sıralamasında 15. sırada yer aldığını anımsatarak, ‘’Şu anda 7 milyar USD olan AR-GE harcamalarımızı 2023 hedeflerimiz doğrultusunda 60 milyar dolara çıkarmayı planlıyoruz. Hedefimizi tutturmak için tüm taraflar olarak hep birlikte ve el ele çalışmalıyız. Hedefimize ilerlerken etkin ve işleyen bir fikri mülkiyet ekosisteminin olması önemli. Yeni Patent Kanunu ile birlikte üniversite ve sanayi arasında köprü olan TTO’lara düşen görevler artıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak biz de akademisyenlere ve sanayicilere her türlü desteği sağlamaya hazırız. Patent tescil ve ticarileştirme süreçlerinin basitleştirilme ve hızlandırılmasına önem veriyoruz.” dedi.

Üniversite-sanayi işbirliğine ivme kazandıracak bir fikri haklar ekosistemi kurulmalı

Günümüzün artan rekabetçi ortamında bilginin ekonominin kalbi olduğunu belirten İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan ise,“Bilginin beşiği olan üniversitelerde bilimsel yayın kadar alınan patent sayıları da önemli. Fikri haklar ekosistemi olarak kurulan Teknoloji Transfer Ofisleri (TTO),üniversite ve sanayi arasında köprü olarak çalışıyor. TTO’lar akademisyenlerin ticarileştirilebilir buluş geliştirmesinde motivasyon artırıcı olarak önemli bir rol oynuyor.Fikri haklar ekosisteminin kurulmasıyla birlikteüniversitelerde lisans ve patent başvurularının artmasını ümit ediyoruz. İSO olarak, sanayinin Türk Patent Enstitüsü ile daha yakından çalışması gerektiğine inanıyoruz. Üniversite-sanayi işbirliklerinin artması ekonomiye yeni bir ivme kazandıracak, kaldıraç olacaktır. Bunun yanı sıra bilginin ekonomik faydaya dönüşmesi amacıyla dünyada yaygınlaşan araştırma üniversitelerinin Türkiye’de de hayata geçirilmesini ümit ediyoruz.” diye konuştu.

Konferansın tüm katılımcılara açık ilk gününde, Fikri Mülkiyet Hakları konusunda uluslararası, bölgesel ve ulusal kurumların yetkilileri kurumsal stratejilerini aktardı, Avrupa ve Amerika’danbaşarılı üniversite-sanayi işbirlikleri paylaşıldı.Başarılı işbirliği uygulamaları neticesinde ortaya çıkanticarileştirilebilir Fikri Mülkiyet Hakları ve iş-modelleri incelendi.

31 Ekim’de de devam edecek konferansın ikinci gününde, Avrupa Birliği ve diğer uluslararası fon ve hibe programlarından destek almış başarılı üniversite sanayi işbirlikleri anlatılacak. İstanbul Kalkınma Ajansı (ISTKA) başkanlığında düzenlenecek bir panelde İstanbul’da gerçekleştirilen yeni üniversite- sanayi işbirliği ve oluşumları tanıtılacak. Konferansın sponsorlarından olan İstanbul Sanayi Odası (ISO)tarafından organize edilen bir paneldeise başarılı bir üniversite sanayi işbirliği için yapılması gerekenler akademisyenler ve sektör temsilcileri tarafından tartışılacak. İkinci günün son oturumunda ise Teknoloji Transfer Ofisleri’nin (TTO) “arayüz” olarak bünyesinde bir araya getirdiği “Inventor”, “Investor”, “Industrializer” ve “Incubator” paydaşlarının nasıl uyumlu çalışabileceğini modelleyen “iFOUR” çalıştayı düzenlenecek.

Konferansı takip eden 1 – 2 Kasım tarihlerinde yine Boğaziçi Üniversitesi kampüsünde, eğitime kayıt yaptırmış olan tüm TTO yönetici ve uzmanlarına, araştırmacı, patent vekili ve lisans yöneticilerine USIMP işbirliğiyle Üniversite Teknoloji Yöneticileri Birliği (Association of University TechnologyManagers - AUTM) tarafından “Patent ve Fikri Mülkiyet Değerlendirmesi” konulu sertifikasyon eğitimi verilecek.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun