Bilişim 20 ARALIK 2011 / 17:01

Hedef, geleceğin dahilerini yetiştirmek

İki yılda 53 bin 296 öğrenciye ücretsiz dizüstü bilgisayar dağıtan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bu yıl da 26 bin 828 öğrenciyi bilgisayar sahibi yapacağını açıkladı. Hedef; beş yılda toplam 130 bin çocuğu bilgisayar sahibi yapmak.Microsoft’un örnek proje olarak gösterdiği çalışmanın üçüncü etabında konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Bu, ülkemiz ve bölgemiz açısından stratejik bir proje. Akıllı kentler, küreselleşme ile dünya yeni bir yaşam kültürüne ihtiyaç duyuyor, marka değeri yükseliyor. Bizler bu proje ile Kocaeli’ni önemli bir konuma taşıyoruz. SEKA Fabrikaları’nın Endüstriyel Dönüşümü çerçevesinde; 10 bin metrekare alan üzerinde yapacağımız Bilim Merkezi için ilk adımı attık. Projeyi en kısa zamanda bitireceğiz. Derece yapan öğrencilerimizi de teşvik ediyoruz” dedi.

“Bilişimin de başkenti olacağız”

İstanbul’un ardından en çok ihracat yapan kent olduklarını, ama bununla yetinmek istemediklerini vurgulayan Karaosmanoğlu, bu amaçla hizmet anlayışlarını yenilediklerini, BT’ye yatırım yaparak bu alanda model kent olduklarını ifade etti. “Sanayinin başkentiyiz, ama hedefimiz bilişim başkenti kimliğini de kazanmak” diyen Karaosmanoğlu, şöyle devam etti:

“Bunun için birinci olarak 6. sınıf öğrencilerine dizüstü bilgisayar hediye ettik. Böylece toplam 80 bin bilgisayar gençlerle buluşmuş oluyor. Van’da deprem felaketi nedeniyle Kocaeli’ne geçen aileler, 6. sınıf öğrencileri var. Onlar da bu program kapsamına alındı. Bilişimin yeni dahileri ülkemizden çıkacak. İkinci adımımız ise Bilişim Vadisi Projesi. İki proje de çok önemli. Kocaeli; her açıdan daha modern, marka değeri yüksek bir il ve hem sanayinin hem bilişimin başkenti olacak. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNPD) tarafından kabul gören, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde eğitimde en büyük bilişim seferberliği olan bu projeyi hayata geçirmekten mutluyuz. Seferberliğimiz, FATİH Projesi’ne de temel oluşturuyor. 10 yıl sonra bu projenin meyvelerini toplamaya başlayacağız. Engelli çocuklara da bilgisayar hediye edildi. Kocaeli’nde 2 bin 700 bilişim sınıfına ulaşıldı ve 271 köy okulu bu projeden yararlandı. 2 bin 533 öğretmene de eğitim verildi.”

Projeye özel ödül

Toplantıda söz alan Exper Genel Müdürü Orhan Korkusuz da şu bilgileri verdi: “80 bin öğrencinin hayalini gerçekleştirdik. Türkiye’de büyük bir değişim var ve eğitime verilen önem bizi sağlam bir geleceğe götüren destek. Kocaeli’ndeki proje büyük bir yatırım. Eğitimde dünya vatandaşı olması için çocuklara bunları sunmalıyız. Intel ve Microsoft ile eğitime verilen global önem ve ürün yaratımı yapısında biz de yer aldık. Hatta Microsoft’un bir uluslararası toplantısında bu projeyle bize özel ödül verildi. Bu da doğru işler yaptığımızı gösteriyor. Bu çalışma, FATİH Projesi’ne de ilham oldu. Orada da Microsoft ve Intel ile çalışıyoruz. FATİH Projesi’ne hazırız. Eskiden eksik olan vizyondu, şimdi bu da var.”

Toplantının ardından gelen bir soru üzerine Karaosmanoğlu, TÜBİTAK MAM’da yapılan çalışmaların önemine işaret ederek, “Üniversiteler, Ar-Ge merkezi haline gelecek. Kendi gücümüzün farkında değiliz. Bilişim çağında yaşıyoruz. Küçük bir çocuğu bilgisayarla tanıştırmak, çok daha iyi kullanım için önemi. 3 yaşındaki torunum iPad’i benden iyi kullanıyor” dedi.

Bilgisayarların satıldığına yönelik bir soru üzerine de Exper Genel Müdürü Orhan Korkusuz, şu yanıtı verdi: “Cihazda donanıma ek bazı özellikler var. ‘Anti theft’ teknolojisi ile öğrencinin bilgisayarı çalınırsa merkezden ürünü kullanılamaz hale getirebiliyoruz. Uzaktan kilitleme yaptığımız için bu bilgisayarı başkasına satmanın işe yaramayacağı biliniyor, o yüzden ilk uygulama yılındaki birkaç olay hariç bu konuda bir sıkıntımız olmadı.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun