Bilişim 02 OCAK 2012 / 17:52

Haklayıcılar kendi uydusunu uzaya gönderecek

Haklayıcılar kendi uydusunu uzaya gönderecek

Haklayıcılar interneti sansür mekanizmasının uzağına taşınmak için yeni bir plan peşindeler. Hedef ise kendi iletişim uydularını yörüngeye yerleştirmek.Bu yönde girişimler, Berlin’de düzenlenen Kaos İletişim Kongresi’nde detaylarıyla ele alındı. Projenin organizatörlerine göre, Hackerspace Global Grid, uyduları takip etmek ve onlarla iletişim kurmak için yer istasyonları da geliştirecek. Uzun vadede umutları ise, aya amatör bir astronot göndermek.

Hacker aktivist Nick Farr, ağustos ayında bu konuda bir çağrıda bulunmuştu. Farr’a göre, internet sansürü konusunda artan tehditler, bu projenin itici gücü oldu. Farr, ABD’de hayata geçirilmeye hazırlanan Online Korsanlığı Durdurma Kanunu (SOPA) gibi uygulamaların online özgürlüğün karşısındaki en önemli tehditler olduğunu belirterek, bu kanunun kabul edilmesi halinde bazı sitelerin telif gerekçeleriyle engelleneceği uyarısında bulundu.

23 yıl içinde amatör astronot gönderilmesi hedefleniyor

Bu arada, geçmişte uzay istasyonu görevleri bütünüyle ulusal ajanslar ve büyük şirketlerin elindeydi. Ama son yıllarda amatör girişimciler de yörüngeye kendi uydularını göndermeye başladı. Bu araçlar daha çok balon kullanılarak gönderiliyor ve yerden fark edilmeleri zor oluyor. Bu konuda çalışan girişimcilere göre finansman önlerindeki en büyük sıkıntı. Ama uzun vadede daha kapsamlı bir haklayıcı uzay projesi ile hedef; gelecek 23 yıl içinde amatör bir astronotu aya göndermek.

Berlin’deki konferans, 10 yıllık bir geçmişe sahip olan Alman haklayıcı grubu Chaos Computer Club’ın son toplantısı oldu. Grup sadece bilgisayar güvenliğini aşmak veya geliştirmek isteyenler için değil, aynı zamanda donanım ve yazılım ile ilgili çalışmalar yapanlar için de ilgi çekici oluyor.

Haklayıcı ekibe göre, 2012 yılının ilk yarısında üç prototip yer istasyonu konumlandırılacak. Hedef ise gelecek yılki konferansta bazı çalışan modelleri hayata geçirmiş olmak. Ekip ayrıca kâr amacı gütmeyen bir yapıyla cihaz da satacak. Her bir yer istasyonunun 100 euro civarında olması bekleniyor. Bu, haklayıcı ekibe para vermek isteyenlerin yapmak istediği harcama miktarı olarak belirtiliyor.

Uydu projesi hayalci görünmüyor

Uzmanlara göre, bu uydu projesi hayata geçebilir, ama teknik sınırlamalarla da karşılaşabilir. Çünkü bu amatörlerin gönderdiklerine benzeyen düşük yörüngeli uydular tek bir yerde kalmıyor. Bu problemin üstesinden gelmenin yolu ise haklayıcıların bu uydularını ekvatorun üstünde yörüngeye oturtulması. Bu, haklayıcılara dünyanın hareketi ile eşgüdümlü hareket imkanı sağlayabilir ve yerden bakıldığında da hareketsiz durur. Ama bu da farklı bir sorunu beraberinde getirebilir. Çünkü bu sistemle dünyadan çok uzak olacak bu uydular, sinyallerde gecikme sorunu ile karşı karşıya gelebilir. Ayrıca uzayda ülkeler tarafından yönetilmeyen enteresan bir yasal çerçeve de var. Yani teorik olarak, bu uydular yasadışı iletişim noktası haline gelebilir. Bu durumda da bir ülke yasayı kendi ellerine alarak bu uyduları devre dışı bırakmayı isteyebilir.

Yer istasyonu planından ayrı olarak, Hackerspace projesinin diğer başlıkları arasında uzayda dayanıklı kalabilecek yeni elektronik cihazların geliştirilmesi de yer alacak. Haklayıcılara göre, bu yapının temel motivasyonu bilgi.
YORUMLAR
hakan 02 OCAK 2012 / 18:48 0 0
gerçek haber haber buna derim!!!
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun