Bilişim 26 NİSAN 2011 / 12:54

Hak ihlali yapan siteyi tek tıkla bul!

Hak ihlali yapan siteyi tek tıkla bulun!

İnternet sitelerinde kişisel hakları ihlal edilenlere yol göstermek ve yasal prosedürlerin nasıl işletileceği konusunda bilgilendirmek için Teknoloji Bilgilendirme Platformu (TBP) tarafından websitesor.com sitesi hayata geçirildi. Yusuf Çağlayan'ın haberi. 

İnternette kişilik hakkı ihlalleri her geçen gün artıyor. Son yıllarda internette kişisel hak ihlali ile ilgili onbinlerce olay oldu. Bu içeriklerin çok büyük bir kısmı ilgili içeriğin yer veya içerik sağlayıcı tarafından kaldırılması sağlandı.

Hak ihlaline uğrayan kişilerin büyük çoğunluğu ise hak ihlaline uğradığı içeriğin nasıl çıkartılacağını bilmiyor ya da içeriği barındıran web sitesinin ilgililerine ulaşamıyor. Bu konudaki eksiklikten yola çıkan Teknoloji Bilgilendirme Platformu (TBP), internet kullanıcıları için www.websitesor.com portalını hayata geçirdi.

“WebSiteSor” adresine giren kullanıcılar kendilerine yönelik hak ihlali bulunan web sitesini sorgulayabiliyor. Bunun için sorgu ekranına ilgili web site adresinin yazılması yeterli. Sorgulama sonucu ilgili web sitesinin yetkilisi, yer sağlayıcısı, sitenin kaydının kimin tarafından yapıldığı, sunucunun IP adresi ve hangi ülkede yer aldığı ile ilgili bilgilere ulaşılabiliyor.

Hakkınızda bir ihlal varsa ne yapmalısınız?

İnternette kişisel hak ihlalleri konusunda ne yapılması gerektiği ile ilgili bilgilendirme içeriği hazırlayan TBP şu işlemlerin yapılmasını tavsiye ediyor:

“İnternette kendi adınıza bir hak ihlali olduğunu düşünüyorsanız ilk yapılması gereken, içeriğin yer aldığı web sitesinin yöneticisine e-posta ya da posta yoluyla içeriğin çıkartılmasına yönelik talepte bulunmak. Bu noktada hakkınızda ihlal olduğunu düşündüğünüz web sitesinin bilgilerine websitesor.com adresinden ulaşmanız mümkün.

Web sitesi bu uyarınıza rağmen içeriği çıkartmıyorsa talebinizi içerikteki bilginin doğru olmadığını beyan ederek sulh ceza mahkemesine konuyu taşımanız gerekiyor. Mahkeme kararını elektronik ortamda ya da noter yoluyla web sitesi yetkililerine göndermeniz yeterli. Şayet hala içerik çıkartılmıyorsa ilgili web sitesi yöneticileri ve yetkilileri hakkında hapis cezasına kadar uzanan bir süreç işletiliyor.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun