Bilişim 08 NİSAN 2016 / 16:12

Güvenlik zaafiyetleri şirketleri tehdit etmeye devam ediyor

IDC CIO Zirvesi, Çeşme Sheraton Otel’de “Dijital Dönüşüm” teması ile gerçekleştirildi.

Türkiye’nin en büyük şirketlerinin ve global markalarının CIO’larının geniş katılımıyla gerçekleşen zirvede, şirketlerin dijital dönüşümüne katkıda bulunmak için önümüzdeki beş yılın temel bilişim ve iletişim teknoloji trendleri tartışıldı. İş yaşamındaki teknoloji odaklı görüş ve deneyimlerin paylaşıldığı IDC CIO Summit 2016’nın ana konuları Dijital Dönüşüm, Nesnelerin İnterneti, Dijital Kurumlar için Güvenlik, Akıllı Ekosistemler, Dijital Devlet ve Bilgi Teknolojilerinde Kadın Liderler’di.

IDC CIO Summit 2016 etkinliğinde konuşmacı olarak yer alan Intel Security Türkiye ve Azerbaycan Bölge Direktörü İlkem Özar, “Entegre Güvenliğin Ötesi” başlıklı bir konuşma yaptı.

Özar: “Siber suçun küresel maliyeti 618 milyar dolar ”

Intel Security Türkiye ve Azerbaycan Bölge Direktörü İlkem Özar, zirvedeki konuşmasında dijital dönüşümde entegre güvenlik anlayışının önemine dikkat çekerek şunları söyledi: “Dünyanın bilgi güvenliği odaklı en büyük şirketi Intel Security olarak, giderek artan sayıda ve türde tehdidin yer aldığı dijital evrende entegre güvenlik çözümleri sunuyoruz. Araştırmalarımıza göre, dakikada 316, saniyede 5’ten fazla yeni tehditle karşı karşıyayız. Fidye yazılımları ve kötü amaçlı yazılımlar, mobil dahil her ortamda artış gösteriyor. Bunların yanında iş yapma şekilleri de değişiyor. Şirketler eskisine göre daha mobil ve daha dağınık bir şekilde operasyonlarını yönetiyor, kullanılan cihaz sayısı ve işlenen veri miktarı artıyor ve bulut teknolojisi yaygınlaşıyor. Tüm bu gelişmelerin emin adımlarla ilerlemesi için güvenli bir ortam şart. Bu konuda, yazılımlar açısından yapılacak yatırımların yanında siber güvenlik alanında yetişmiş insan gücüne de ihtiyaç var. ISACA’nın 2015 araştırmasına göre organizasyonların yüzde 62’si bu konudaki yetersiz bir kadroya sahip ve 2020 yılında 2 milyon nitelikli uzman açığı öngörülüyor.”

Sürdürülebilir ve entegre bir savunma stratejisinin anahtar çözüm olduğunu belirten Özar, konuyla ilgili şu açıklamada bulundu: “Güvenlikle ilgili eksikliklerin tamamı, şirketler ve ülke ekonomileri için büyük kayıplara yol açacak güvenlik zafiyetleri doğuruyor. CSIS’in verilerine göre Siber Suçun toplam küresel maliyeti 618 Milyar$. Verimli olmayan güvenlik yöntemleriyle çalışan, kısa ömürlü yeni teknoloji alımı yapan, teknolojik dağınıklığa sahip şirketler siber saldırılarla karşılaştığında verimli sonuçlar alamıyor, itibar ve gelir kaybı yaşıyor. Sürdürülebilir bir savunma avantajı oluşturmak için, şirketler optimize bir güvenlik ekibiyle, entegre yeni kabiliyetlere, otomatizasyona ve karmaşadan uzak, kolaylaştırılmış stratejik operasyonlara sahip olmalı. Entegre çözümlerimizle, teknolojik karmaşıklığı %62 oranında azaltıyoruz. Kaynaklar optimize edildiğinden, daha fazla riski daha az kaynakla ve daha hızlı bir şekilde çözüyoruz.”

IDC CIO Summit 2016’da yaptığı konuşmada, Intel Security’nin geliştirdiği entegre güvenlik platformu sayesinde tüm güvenlik bileşenlerini birbirine bağladıklarını belirten İlkem Özar, her cihazda ve sistemde çalışan yaygın dijital varlığıyla, riskleri doğru analiz ederek, otomatik kontrol sistemi desteğiyle açık bir entegrasyon yapısı sunduklarının altını çizdi.
ETİKETLER : idc dijital dönüşüm
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun