Bilişim 11 NİSAN 2012 / 13:44

GSM operatörlerine 13.5 milyon liralık ceza

GSM operatörlerine 13.5 milyon liralık ceza

Kullanıcıların haberi olmadan kimlik bilgileri kullanılarak cep telefonu aboneliklerinin yapıldığı, bu hatların suç örgütlerince kullanıldığı gerekçesiyle Turkcell, Vodafone ve Avea’ya ceza kesildi.Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), ”açık hat” olarak bilinen vatandaşın bilgisi dışında cep telefonu aboneliklerinin önüne geçmek için alınan kararlara uygun hareket etmedikleri için GSM operatörlerine ceza yağdırdı.

Üç operatöre verilen ceza 13 milyon 500 bin lirayı geçerken, en fazla cezanın Turkcell’e kesildiği görüldü. Kullanıcıların haberi olmadan kimlik bilgileri kullanılarak cep telefonu aboneliklerinin yapıldığı, bu hatların suç örgütlerince kullanıldığı gerekçe gösterilerek ceza kesildi.

Turkcell’e 8 milyon 172 bin lira ceza kesildi. Turkcell’e yönelik eksiklikler arasında, ”vatandaşın üzerine kayıtlı abonelikleri öğrenmesi için oluşturulacak sistemin geç kurulması”, ”abonelik sözleşmesi imzalanmadan ve kimlik fotokopisi alınmadan hat verilmesi”, ”abonelik sözleşmesinin bir nüshasının aboneye verilmemesi”, ”çok sayıda aboneye ilişkin kimlik numarası bilgilerinde yanlışlık bulunması” ve ”abonelik sözleşmelerini muhafaza etme yükümlülüğünün yerine getirilmemesi” yer aldı.

Avea’ya toplam 2 milyon 996 bin lira para cezası kesildi. Kararda Avea’nın eksiklikleri ise, ”aynı bayi tarafından üzerine 4’ten fazla hat açılan birçok kişinin bulunması”, ”vatandaşın üzerine kayıtlı abonelikleri öğrenmesi için oluşturulacak sistemin geç kurulması”, ”abonelik sözleşmesi imzalanmadan ve kimlik fotokopisi alınmadan hat verilmesi”, ”abonelik sözleşmesinin bir nüshasının aboneye verilmemesi”, ”çok sayıda abonesine ilişkin ad, soyadı, doğum tarihi ve kimlik numarası bilgilerinde yanlışlık bulunması” ve ”abonelik sözleşmelerini muhafaza etme yükümlülüğünün yerine getirilmemesi” şeklinde sıralandı.

Vodafone’a ise toplam 2 milyon 404 bin lira para cezası verildi. Vodafone’a kesilen cezanın gerekçesinde “abonelik sözleşmesi imzalanmadan ve kimlik fotokopisi alınmadan hat verilmesi”, ”abonelik sözleşmesinin bir nüshasının aboneye verilmemesi”, ”çok sayıda aboneye ilişkin kimlik numarası bilgilerinde yanlışlık bulunması” ve ”abonelik sözleşmelerini muhafaza etme yükümlülüğünün yerine getirilmemesi” maddeleri yer aldı.

Cezanın dışında bir dizi karar alındı

BTK tarafından alınan kararlarda cezaların yanı sıra şu maddeler sıralandı:

• Mahkeme ve Cumhuriyet Savcılıkları kanalı ile iletilen şüpheli hat bildirimlerinde mobil telefon işletmecilerin gerekli hassasiyeti göstermesi, detaylı incelemelerin yapılması ve Kurum ve mezkûr makamlar ile işbirliği içinde bulunulması hususunda uyarılması.

• İlgili Soruşturma Raporlarında yer verilen o Abonelik kayıtlarının incelenerek açık hat şüphesi taşıyan hatların tespit edilerek kimlik teyidine gidilmesi,

• Standartlar belirlenerek bu standartları sağlamayan bayilere abonelik sözleşmesi yapma yetkisi verilmemesi,

• Bir defaya mahsus olmak üzere bütün mobil telefon işletmeci abonelerine kendi şebekesine ait kaç hattı olduğuna dair SMS ile bilgi verilmesi,

• Abonelik sözleşmelerinin tesisi sırasında mobil telefon işletmecileri adına iş yapan bayi çalışanlarının, ad-soyad ve imzasının abonelik sözleşmesinde yer alması zorunluluğunun getirilmesi önerilerinin de bu kapsamda işletmecilerle koordineli olarak değerlendirilmesi ve yapılan çalışmanın Kurula sunulması hususlarına karar verilmiştir.

Kararın tamamına http://www.tk.gov.tr/mevzuat/kurul_kararlari/dosyalar/2012%20DK-16-125.pdf adresinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun