Bilişim 27 AĞUSTOS 2014 / 11:04

Grafik uygulamaların geleceği açıklandı

VMware, NVIDIA ve Google, bugün VMworld 2014 konferansında, Google Chromebook ürünlerine sanal masaüstü ve iş istasyonu sınıfında grafikler sunmak amaçlı işbirliği çalışmalarını duyurdu.

Ön gösterim olarak sergilenen çözüm, VMware Blast Performance ve NVIDIA GRID vGPU teknolojisinin yeni neslinin, müşterilerin görsel bilgi işlem ihtiyaçlarını karşılayabileceğini gösterdi. Ortak çalışma kapsamında, yüksek performanslı sanal masaüstü için donanım seçeneklerini artırarak, müşterilerin sistem tercihlerini ödün vermeksizin yapmalarına olanak tanıması vaat ediliyor.
VMware Son Kullanıcı Bilişimden sorumlu İdari Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Sanjay Poonen “Sanal masaüstünü benimsemek ve bulut bilişimin gücü sayesinde grafik-yoğun uygulamaların temini için yeni ekonomi sunmak üzere geleneksel engelleri yıkıyoruz” dedi ve sözlerini “Tüm endüstrilerin organizasyonu ve ihtiyaçları, çok yakında kendini kanıtlamış üç sektör liderinin yeni bir yol sunan çözümünü kullanan mobil bulutu benimsemeye hazır olacak” şeklinde sürdürdü.

Ortak çözümün, veri merkezinde VMware Horizon ile birleştiğinde, tek bir sunucu üzerinde daha fazla masaüstü ve uygulamaya olanak verecek şekilde grafik ve CPU kullanımını optimize edeceği belirtiliyor.

Veri merkezinde VMware BLAST Performance teknolojisi ve Chromebooklardaki ürün yazılımı üzerinde bulunması, NVIDIA Tegra kod çözme teknolojilerini kullanarak son kullanıcı deneyimi, yüksek çözünürlükte grafik uygulamaları ve yüzde 50’ye varan pil ömrü sunabilecek. Bu, Adobe Illustrator CC ve Autodesk AutoCAD gibi grafik açısından zorlu uygulamaları ve Microsoft Office gibi üretkenlik uygulamalarını akıcı hale getirebiliyor. Chromebooklar ayrıca Acer Chromebook 13 gibi NVIDIA Tegra K1 ile güçlendirilmiş durumda.
NVIDIA Profesyonel Çözümler Başkan Yardımcısı ve genel müdürü Jeff Brown konuyla ilgili; “Bu işbirliği, müşterilere NVIDIA donanım ivmeli grafiğin tüm performansını, istikrarını ve uyumluluğunu, esneklik, hareketlilik ve sanal bir ortamın güvenliği ile birlikte sunacak” dedi.

“Chormebooklar geleneksel bilgisayarların çoğu sorununa yeni bir yaklaşım getirmek üzere tasarlandı”
Google ürün yönetimi başkan yardımcısı Caesar Sengupta ise “Chormebooklar geleneksel bilgisayarların çoğu sorununa yeni bir yaklaşım getirmek üzere tasarlandı,” dedi ve şöyle sürdürdü: “Bu işbirliğinin müşterilerimiz için neyi ifade ettiği ve onların neler yapmasına olanak verebileceği konusunda çok heyecanlıyız. Üreticilerin karmaşık 3D modeller tasarladığını ve onları dünyanın dört bir yanındaki mühendislerle paylaştığını veya doktorların medikal görüntüleme çözümlerini yüksek uç iş istasyonlarına bağlı kalmak yerine bulut topluluğuna açtığını hayal edin."

Çözümün kullanımı

NVIDIA GRID vGPUlu VMware ürünlerinin deneyimini yaşamak isteyenler, erken erişim programı için www.nvidia.com/grid-vmware-vgpu adresine bugün kayıt olabiliyorlar.

Program 2014’ün son çeyreğinde NVIDIA ve VMware müşterilerine de açık olacak.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun