Bilişim 22 OCAK 2013 / 11:17

Google: Yıllarca sizi tanımak için uğraştı, şimdi parmağınıza yüzük takmaya çalışıyor

Google parmağınıza yüzük takmaya uğraşıyor

Google'ın önerdiği yeni kimlik doğrulama sistemi, saat, yüzük veya mücevher gibi kişisel objeler üzerine yerleştirilecek kimlik kartlarını temel alıyor. Özellikle son yıllarda web servislerinin yaygınlaşmasıyla birlikte kullanıcı adı ve şifreyi temel alan kimlik doğrulama sistemleri kullanıcıların başına bela olmaya başladı. Her servis için aynı şifreyi kullanırsanız, herhangi bir nedenle şifrenizin ele geçmesi durumunda tüm dijital varlığınızı başkalarının eline bırakma riskiyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Farklı şifre belirleseniz, bu defa da şifreleri unutmak gibi bir derdiniz oluyor.

Google, bu sorunun NFC benzeri bir teknikle kullandığınız bilgisayarla kablosuz olarak iletişime geçen YubiKey adlı kimlik yongaları sayesinde çözülebileceğini düşünüyor. İçinde Google'ın Chrome tarayıcısının modifiye bir sürümünü barındıracak olan bu yongalar, yüzük veya kolye gibi aksesuarlarla da uyum sağlayabilecek.

Böylece bilgisayarınızda bir web servisini kullanmak için sadece yüzüğünüzle (veya her neyse) bilgisayar kasasına dokunmak yeterli olacak.

Detaylı bilgiyi YubiKey'in web sitesinde bulabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun