Bilişim 22 OCAK 2013 / 11:17

Google: Yıllarca sizi tanımak için uğraştı, şimdi parmağınıza yüzük takmaya çalışıyor

Google parmağınıza yüzük takmaya uğraşıyor

Google'ın önerdiği yeni kimlik doğrulama sistemi, saat, yüzük veya mücevher gibi kişisel objeler üzerine yerleştirilecek kimlik kartlarını temel alıyor. Özellikle son yıllarda web servislerinin yaygınlaşmasıyla birlikte kullanıcı adı ve şifreyi temel alan kimlik doğrulama sistemleri kullanıcıların başına bela olmaya başladı. Her servis için aynı şifreyi kullanırsanız, herhangi bir nedenle şifrenizin ele geçmesi durumunda tüm dijital varlığınızı başkalarının eline bırakma riskiyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Farklı şifre belirleseniz, bu defa da şifreleri unutmak gibi bir derdiniz oluyor.

Google, bu sorunun NFC benzeri bir teknikle kullandığınız bilgisayarla kablosuz olarak iletişime geçen YubiKey adlı kimlik yongaları sayesinde çözülebileceğini düşünüyor. İçinde Google'ın Chrome tarayıcısının modifiye bir sürümünü barındıracak olan bu yongalar, yüzük veya kolye gibi aksesuarlarla da uyum sağlayabilecek.

Böylece bilgisayarınızda bir web servisini kullanmak için sadece yüzüğünüzle (veya her neyse) bilgisayar kasasına dokunmak yeterli olacak.

Detaylı bilgiyi YubiKey'in web sitesinde bulabilirsiniz.