Bilişim 30 MAYIS 2011 / 15:25

Google, Türkiye'deki seçim sonuçları için özel sayfadan yayın yapacak

Google, Türkiye'deki seçim için özel yayın yapacak

12 Haziran 2011 Genel Seçimleri öncesinde Google, seçimlere özel harita tabanlı bir arayüz geliştirdi. Amerika kongre seçimleri için de daha önce benzeri uygulanan arayüz, Google Türkiye ve Amerika ekiplerinin ortak çalışması sonucunda hayata geçiriliyor.Türkiye için çok partili sisteme özel olarak Google’ın Washington’da bulunan ve seçimlere özel yazılımlar geliştiren ekibin geliştirdiği kod, bundan sonra dünyadaki bütün çok partili sistemlerin seçimlerinde de kullanılacak.

Internet kullanıcıları, genel seçimle ilgili merak ettikleri bilgilere Google Seçim 2011 linkinden ulaşabilecekler. Ayrıca seçim günü, il ve ilçe bazında seçim sonuçları ile ilgili gelişmeleri anlık olarak takip edebilme imkanına sahip olacaklar.

Sayfada şu içerikler yer alacak:

Hangi lider ve partiler aranıyor: Google’da yapılan aramaların bölge, kategori ve zaman dilimi bazında arama hacimlerini karşılaştırmaya imkan tanıyan ‘Google Arama Trendleri’ hizmeti kullanılarak, seçimle ilgili konulardaki (eğitim, ekonomi, sağlık vb) yükselen arama trendleri takip edilebilecek. Hangi partinin ve parti liderlerinin arama trendinde yükselme olduğu gün gün gözlemlenebilecek.

Son dönem seçim haberleri: ‘Google Haberler’ hizmeti aracılığıyla farklı mecralarda yayınlanmış Seçim 2011 ile ilgili haberlere ulaşılabilecek.

Bölgesel anlık seçim sonuçları: Cihan Haber Ajansı ile yapılan işbirliğiyle 12 Haziran günü ‘Google Harita’ hizmeti kullanılarak il ve ilçe bazında seçim sonuçları, Google Seçim 2011 adresinden canlı olarak takip edilebilecek.

Google Turkiye Ürün Müdürü Zeynep İnanoğlu yaptığı açıklamada, ‘Genel seçim Türkiye ajandasının en önemli gündem maddelerinden biri. Google Türkiye olarak bu önemli günde seçim sonuçlarını ve ilgili haberleri son kullanıcılar ile en hızlı şekilde paylaşmak için Google içinde bir arayüz geliştirdik. Harita tabanlı bu arayüzün dünyadaki çok-partili sistem seçimlerinde bir standart olmasını bekliyoruz’ dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun