Bilişim 18 ARALIK 2015 / 13:00

Google sürücüsüz aracıyla Uber'e rakip olmak istiyor

Hatrı sayılır bir süredir sürücüsüz otomobil projesi üzerine çalışan Google, çalışmalarının meyvelerini toplamak için de hummalı bir çalışma içerisinde.

The Verge'de yer alan habere göre, Google uzun süredir üzerinde çalıştığı sürücüsüz araç modelini paraya dönüştürmek istiyor. Bu konuda çalışmalar yürüten şirket, önümüzdeki yıldan itibaren sürücüsüz araç projesini  çatı şirket Alphabet bünyesinde oluşturulacak bağımsız bir şirketin altına taşıyacak. Bu noktadan itibaren araç kiralama ve çağırma işine girecek olan Google, bu alanda neredeyse tekel haline gelmiş olan Uber'e ilk etapta alternatif, uzun vadede de rakip olmayı hedefliyor. 

İlk etapta durumun Google için hiç de kolay olmadığını görüyoruz. Uber uzun zamandır neredeyse her ülkede araç kiralama işinde ve kullanıcılar Uber kullanmaya oldukça alıştılar. İlk etapta sürücüler ve hizmet verilen ülkelerdeki taksi şoförleri ile sorunlar yaşayan Uber, bu sorunları tamamen çözmüş olmasa da ilk büyük dalgayı atlatmış durumda.

Buna ek olarak geçtiğimiz günlerde Facebook ile ortaklık anlaşması yapan şirket, Messenger uygulaması üzerinden araç çağırma işine de girmeye hazırlanıyor. İlk etapta Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanıma açılacak Uber entegrasyonu, ilerleye süreçte dünyanın kalan kısmında da kullanıma açılacak. Facebook'un geniş kullanıcı portföyünden faydalanma imkanı yakalayacak Uber, bu sayede alanında zirvedeki yerini iyice sağlamlaştırabilir. 

Buna karşın Google'ın da elindeki kartlar da hiç fena sayılmaz. Alphabet bünyesindeki Google Ventures’ın Uber’in yatırımcıları arasında bulunması, olası bir rekabet durumunu çok daha enteresan bir hale sokarken, Uber'in sürücüsüz otomobil konsepti için de Tesla ile görüşmeler gerçekleştirmesi durumu iyice kördüğüm haline getiriyor. Bununla birlikte Google'ın özellikle haritalar gibi kabul uygulamalar, geniş bir ekosistem ve ilk etapta sunacağı "sürücüsüz araç" konsepti, kullanıcıları cezbedebilir.

İlerleyen günler bu konuda çok daha belirleyici olacak. Konuyla ilgili gelişmeler sitemizden takip edebilirsiniz. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun