Bilişim 27 KASIM 2014 / 10:17

Google'ı Avrupa'da zor günler bekliyor

Avrupa Birliği ve Google arasındaki anlaşmazlık büyüyor. Geçtiğimiz günlerde tekelleşme konusundaki şikayetler sebebiyle, Google’dan arama motoru ve finansal faaliyetlerini ikiye ayırmasını talep eden Avrupa Parlementosu’nun ardından Avrupa Birliği, “unutulma hakkı”nın dünya genelinde uygulanmaya başlamasını istiyor.

Hatırlanacağı üzere Mayıs ayında Avrupa Birliği’nin aldığı “unutulma hakkı” kararı, arama motorlarının bölgede gösterilecek sonuçları gizlemesi gerektiğine hükmetmişti. Buna göre Google ve Bing gibi arama motorlarında çıkacak bağlantılar bireylerin talebi sonucunda kaldırılabilecekti. Son gelişme ise özellikle Google’on işini iyice zorlaştıracak türden. Avrupa Birliği, Mayıs ayında alınan karardan sonra, “unutulma hakkı”nın dünya genelinde uygulanmasını talep ediyor.Hali hazırda sadece Avrupa’daki alanlarında arama sonuçları üstünde isteğe bağlı olarak filtreleme yapan Google, alınan kararın gereksizliği dile getirmekten kaçınmıyor. Alınan kararın arama sonuçlarını faydasızlaştırdığı ileri süren şirket, yeni taleple birlikte iyice köşeye sıkışacak. Arama sonuçlarında yaşanan azalma sebebiyle sıkıntı yaşayan şirketin, bu karara şiddetle karşı çıkması bekleniyor.

Şu ana dek Google gelen başvuru sayısı sadece AB ülkelerinde 150 bin sınırını aşarken, bu taleplere cevap vermekte sıkıntılar yaşayan Google’ın dünya genelinde gelecek silinme taleplerine nasıl karşılık vereceği ise merak konusu. Konuyla ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.