Bilişim 25 NİSAN 2012 / 10:57

Google Drive ‘resmen’ açıldı

Google Drive bulut hizmeti açıldı

Her kullanıcıya ücretsiz olarak 5 GB alan sunulurken, Windows ve Mac uyumlu masaüstü, Android uyumlu uygulama kullanıcılara sunuldu. Bu arada Google Docs kapandığı için kullanıcılarının mecburen Drive’a geçmeleri gerektiğini hatırlatalım.Önümüzdeki dönemde hemen tüm ihtiyaçlarımızı bulut bilişim üzerinden göreceğimiz yıllara hızla ilerliyoruz. Bu alandan pay almak isteyen dev şirketler hızla servislerini geliştirerek kullanıcılara sunmaya çalışıyor.

DropBox ve Amazon gibi önemli rakipleri bulunan Google, yeni hizmeti Drive’ı sonunda kullanıcılara açtı. Kullanıcılara 5 GB bedava alan sunan Drive, ayda 2.49 dolara 25 GB’a, ayda 4.99 dolara 100 dolara ya da ayda 49.99 dolara 1 TB’a kadar yükseltilebiliyor.

Hizmeti doğrudan web tabanlı arayüzden ya da Windows, Mac bilgisayarlar, Google Chrome işletim sistemi bulunan dizüstü bilgisayarlar ve Android işletim sistemi bulunan taşınabilir cihazlara indirilecek uygulama üzerinden kullanılabiliyor. Uygulamanın iPhone ve iPad sürümünün önümüzdeki haftalarda piyasaya sürüleceği bilgisi verildi.

Uygulamayı tarayıcıdan açtığınızda Adobe Photoshop, Illustrator ve HD video gibi 30’un üzerinde dosya türünü doğrudan görüntülemek mümkün.

Google Gmail hesap kotalarını 10 gigabayta yükseltti

Google’ın Drive ürününü piyasaya sunmasıyla birlikte Gmail ekibi de boş durmadı. Zira e-posta servisinde 7.5 gigabayt depolama alanı sunan Gmail, artık 10 gigabayt alan sunuyor. Artışın bir gün içerisinde kullanıcı hesaplarında görülmesi bekleniyor.

Aslına bakarsanız, böylece Google’ın sunduğu bedava depolama alanı toplamda 15 gigabayta yükseldi. Eğer Google Docs hesabınızı Drive’a dönüştürürseniz, bir Gmail kullanıcısı olarak 15 gigabayt depolama alanınız karşınızda oluyor.

Bu arada bir süre önce ülkemize giren Yandex'in de kullanıcılarına 10 gigabayt alan sunacağı bulut servisinin beta sürümünü kullanıma açtı.

Google Drive, Dropbox ya da SkyDrive?

Her üç bulut servisi de önemli pazar payı hedefi ile piyasada yer alıyor. Bu üç servisi birbirleri karşılaştıralım:

Microsoft SkyDrive ile 7 gigabayt, Google Drive ile 5 gigabayt, DropBox’ta 2 gigabayt depolama alanı bedava sunuluyor.

Drive ayda 2.49 dolara 100 gigabayt, ayda 4.99 dolara 100 gigabayt, ayda 49.99 dolara 1 terabayt, ayda 799.99 dolara 16 terabayt alan sunuyor.

DropBox ayda 9.99 dolara ya da yılda 99 dolara 50 gigabayt, ayda 19.99 ya da yıllık 199 dolara 100 gigabayt, 1 terabayt ve üzeri için beş kullanıcı için en düşük 795 dolara depolama alanına imkân tanıyor.

SkyDrive yıllık 10 dolara 20 gigabayt, yıllık 25 dolara 50 gigabayt ve yıllık 50 dolara 100 gigabayt alan veriyor.

Google Drive ve SkyDrive Windows ile Mac bilgisayarlarda çalışırken, DropBox hem bu işletim sistemlerinde hem de Linux üzerinde çalışabiliyor.

SkyDrive Android telefonlarda uygulama olarak bulunmazken Windows Phone ve iOS’larda yer alıyor. Google Drive, Android’lerde çalışırken iOS için kısa sürede uygulamanın çıkacağı açıklandı. DropBox’ın Android ve iOS uygulamalarının yanında BlackBerry uygulaması olduğunu da hatırlatalım.

Google Drive’ın belki de rakiplerinden en büyük avantajı tarayıcı üzerinde 30’dan fazla dosyanın açılabilmesi. Ayrıca Google ve Microsoft yine tarayıcı üzerinden Office ürünleri üzerinde değişiklikler yapılabilmesine olanak tanıyor.

Google Drive’da en fazla 10 gigabaytlık dosya barındırılabilirken bu rakam SkyDrive’da 2 gigabayt ile sınırlı. DropBox ise tarayıcı üzerinden 300 megabayta izin verirken masaüstündeki uygulamada sınırsız boyutta dosya imkanı sunuyor.

Google Drive'ın tanıtım videosu

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wKJ9KzGQq0w[/youtube]

İlgilenebileceğiniz bağlantılar

Daha önce dünyadaki bulut servislerini karşılaştırdığımız haberimizi ulaşmak için http://www.btnet.com.tr/23288-karsinizda-en-onemli-6-bulut-depolama-servisi.html adresini kullanabilirsiniz. Ayrıca ülkemizde bulut servisi sunmaya başlayan operatörler arasındaki karşılaştırmaya da http://www.btnet.com.tr/48454-bulutu-hangisinden-almali.html adresinden ulaşabilirsiniz.

Windows ve Mac’lere Google Drive indirmek için https://tools.google.com/dlpage/drive/index.html

Android için Google Drive https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.docs&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5nb29nbGUuYW5kcm9pZC5hcHBzLmRvY3MiXQ

Google Drive

Microsoft SkyDrive

DropBox
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun