Bilişim 05 EYLÜL 2011 / 11:21

Google'da arama yapmanın sırlarını biliyor musunuz?

Google'da arama yapmanın sırlarını biliyor musunuz?

İnternet üzerinde aradığınız her şeyi bulup karşınıza getiren Google'ın inceliklerini bilerek arama yaptığınızda, çok daha lezzetli ve işe yarar sonuçlarla karşılaşabileceğinizi biliyor musunuz? Son dönemde elektronik ortamların sağladığı kolaylıklar hayatımızın her noktasına girdi. İş süreçleri hızlandı, verimlilik arttı ve her noktadan istediğimiz bilgiye ulaşabilir hale geldik. Web sayfaları sadece ziyaret amaçlı değil bir çok yazılımı mekandan bağımsız hale getirmek için bir yöntem olarak kullanılmasına da ön ayak oldu.

Günümüzde web tabanlı yazılım mimarileri de oldukça fazla ilgili görüyor. Birileri için fayda ve avantaj sağlayan web ortamları kötü niyetli kişiler için de yeni fırsatları beraberinde getirdi.

Bilgisayar korsanları da elektronik ortamlara izinsiz erişim için yeni yöntemler geliştirme konusunda arama motorlarına yöneldi. Web tabanlı uygulamalara arama motorları sayesinde kolayca ulaşmak mümkün.

Bu noktadan hareketle özellikle web tabanlı uygulamalara yönelik tehditleri ve bu uygulamalar üzerinde arama motorlarında dikkat edilmesi gerekenleri ortaya koymak amacıyla Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu ve Uzman İbrahim Akşit bir çalışma hazırladı. Çalışmanın adı ise “Google’da Arama Yapmanın İncelikleri ve IPv6 Tabanlı Sistemlerde Arama”.

Google’da arama sadece kutudan ibaret değil

Arama motorları arasında Türkiye’de en fazla kullanılan sitenin Google olduğundan yola çıkan araştırmacılar, çalışma hakkında şu noktaya dikkat çekiyor: “Bu çalışma, Google gibi işini doğru yapan, kullanıcılara web ortamında biriken verileri en iyi şekilde sunmaya çalışan arama motorlarını kötülemek değil, bu ortamları kullananların dikkat etmesi gereken hususları özetlemek ve kullanıcıları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.”

Google’ı belki de en popüler arama motorlarından biri haline getiren özelliklerin başında gelişmiş arama yapabilmek için ileri seviyeli arama operatörlerinin kullanılması geliyor. Örneğin “stocks:xxx” araması yapıldığında hisse senedi bilgilerine ulaşmak mümkün.

Sağıroğlu ve Akşit’in çalışmasında benzer bilgilere ulaşmak için onlarca yöntemden söz ediliyor (intitle, allintitle, inurl, allinurl, filetype, intext, allintext, site, link, inanchor, daterange, cache, info, related, phonebook, rphonebook, bphonebook, author, group, insubject, stocks, define gibi). Tabii bu sorgulama yöntemleriyle kişisel ya da şirket, kurum bilgilerinizin de art niyetli kişilere açık olduğu anlamına geliyor.

Peki bu operatörleri kullanarak hangi bilgilere ulaşılabilirsiniz? İşte size birkaç örnek:

filetype:sql “#mysql dump (SQL tanımlama dosyaları için)
filetype:ora (Oracle Konfigurasyon dosyaları için)
filetype:mdb inurl:profiles (Access veritabaları profilleri)
filetype:reg reg +intext: internet account manager (kullanıcı adları, e-posta sunucu ayarları gibi bilgileri içeren kayıt dosyalarını bulmanızı sağlar)
intitle: index of lck (Çeşitli kilitli dosyalar)

Eğer Google üzerinden aranıp listelenen web sitelerinde olmak istemiyorsanız, Web sitenizi Google indeksinden kaldırmayı düşünebilirsiniz. Örneğin http://www.google.com/remove.html

Oluşturduğumuz web sitelerin Meta Tag alanlarına robot, ve Google örümcekleri erişim kısıtlaması getirebilirsiniz.

Web siteleriniz için robot.txt dosyası oluşturup erişilmesini istemediğiniz dosya ve klasörleri kısıtlayabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için bu adrese göz atabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun