Bilişim 09 ŞUBAT 2016 / 15:33

Google CEO'su 199 milyon dolarlık hissenin sahibi olacak

Alphabet'in elde ettiği karlılık, Google'ı oldukça memnun etmişe benziyor. Şirket, Google CEO’su Sundar Pichai'ye 199 milyon dolarlık hisse vermeye hazırlanıyor.

Geçtiğimiz hafta açıklanan çeyrek raporuna göre, dünyanın en değerli şirketi haline gelen Alphabet, Google'ın yüzünü güldürüyor. Tüm iş süreçlerini Alphabet çatısı altında birleştien şirket, ortaya çıkan tablodan sonra Google CEO’su Sundar Pichai'ye 199 milyon dolarlık hisse vermeye hazırlanıyor.  

Business Insider'da yer alan habere göre, Sundar Pichai, 273 bin 328 adet "Class C" hissesinin sahibi oldu. Hisselerin tamamına bir sefere sahip olamayacak olan Pichai, 2019 yılına kadar şirkette görev alması durumunda 199 milyon dolarlık hissenin sahibi olacak.

Google'ın operasyonlarını Alphabet çatısı altında birleştirmesiyle birlikte şirket, özellikle başarılı olduğu konularda çok daha iyi işler yaratmaya başladı. Şirketin açıkladığı raporlarda da görüldüğü üzere, Google'ın iş süreçleri ve karlılığı çok daha iyi seviyelere gelirken, Alphabet bu süre zarfında dünyanın en değerli şirketi haline gelirken, Google'ın en önemli rakipleri arasında yer alan Apple ikinci sıraya inmişti.