Bilişim 08 EYLÜL 2011 / 15:19

Google’a Çin'den 1 yıl daha izin çıktı

Google’a Çin'den 1 yıl daha izin çıktı

Çin hükümeti, yerel web sitesini ülkede işletebilmesi için Google’ın lisansını bir yıl daha yeniledi. Çin, internetteki içeriğin yönetimini lisanslamayla yapıyor ve internet şirketlerinin gözünden kaçanları da yakalamayı hedefliyor.

Google, geçtiğimiz yıl Çinli kullanıcıları Hong Kong sitesine yönlendirmeye başlamış, bu hamlesiyle sansür ve haklama gibi konularda tartışmaları da alevlendirmişti. BBC News haberine göre, dünyanın arama devi o zamandan beri dünyanın en büyük internet pazarı olan Çin'deki payını yitiriyor.

Google’ın Çin hükümetiyle ilişkileri, Ocak 2010’da hükümetin arama sonuçlarını artık sansürleyemeyeceği yönündeki sert açıklamasıyla sıkıntılı bir döneme girdi. Zaten bu sıkıntıların sonunda Hong Kong sitesine yönlendirme yapmaya başladı.

Çin yönetimi, ülkenin dışındaki birçok siteyi sansürlüyor. Bu sansürden payını alan siteler arasında YouTube, Facebook ve Twitter da var. Bu sansüre karşılık, arama şirketi Baidu gibi Çin’in yerel internet şirketleri ülkenin pazar liderleri haline geliyor.

Buna rağmen Google Çin’de iş yapmaya devam ediyor. Reklam gelirini de yurtdışındaki tüketicilere ulaşmaya hevesli Çinli reklamverenlerden elde ediyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun