Bilişim 07 HAZİRAN 2011 / 19:09

Global İletişim’in yeni veri merkezi Dudullu'da hizmete girdi

İstanbul Fulya ve Ankara’dan sonra üçüncü veri merkezini Dudullu’da açan Global İletişim, hizmet yelpazesini geliştirmeye hazırlanıyor. Yeşim Çinioğlu Cerit'in haberi.Global İletişim'in Dudullu’da hizmete açtığı 1050 metrekarelik yeni veri merkezi bugün İstanbul’da gerçekleşen basın toplantısıyla tanıtılırken, şirketin önümüzdeki dönem planları hakkında da bilgi verildi.

Toplantıda konuşan Global İletişim Genel Müdürü Murat Küçüközdemir, Dudullu veri merkezi için yaptıkları 4,5 Milyon TL’lik yatırımla toplam veri merkezi yatırım büyüklüğünü 12 Milyon TL’ye ulaştırdıklarını ve veri merkezi toplam alanını da 1900 metrekareye ulaştırdıklarını belirterek bu alanda bölgesel güç olma hedefi taşıdıklarını belirtti.

Son iki yılda büyüme yüzde 60'ın üzerinde

Sektörde son iki yılda gerçekleştirdikleri yatırım, geliştirdikleri ürün, hizmet ve projelerle yüzde 60’ın üzerinde büyüdüklerini dile getiren Özdemir şöyle konuştu: “Bu yıl veri merkezi temelli bulut bilişim çözümleri ve fiber optik altyapı tarafındaki yatırımlarımızla hizmet yelpazemizi çeşitlendirip, bölgesel güç olma yolunda çalışmalarımızı hızlandıracağız. 2015 yılı hedefimiz 6 bin metrekare veri merkezi büyüklüğüne ulaşmak”

Bin 500’ün üstünde şirkete hizmet verdiklerini anlatan Küçüközdemir, yeni yatırımla pazar paylarını yüzde 20’ye çıkarmayı hedeflediklerini ve veri merkezi başta olmak üzere bulut bilişim, ses, erişim, altyapı ve mobil KDS hizmetleriyle sektörde büyüyeceklerini vurguladı. Veri merkezlerinde 10 Gbps’a kadar yedekli fiber optik erişim altyapısı bulunduğunu ve 10 bin sunucu barındırabilecek kapasite olduğunu belirten Özdemir, “Halihazırda 3 bin sunucu sayısı var. Ancak ancak tam kapasite çalışmaya başladığımızda bu sayıyı 10 bine çıkarmış olacağız. Amacımız 1,5 yılda bu veri merkezinin doldurulması” dedi.

Ağ altyapısından donanıma, güvenlikten iklimlendirme sistemine kadar yeni veri merkezinde ”Green IT” konseptiyle yola çıktıklarına da dikkat çeken Küçüközdemir, “Yeni veri merkezimizde gerçekleştirdiğimiz Green IT’ye yönelik yatırımlar sayesinde yüzde 10 enerji tasarrufuyla hem çevreye katkı, hem de yatırımın 48 ayda geri dönüşünü sağlıyoruz. Yer altı soğutma ve güneş enerjisi gibi TÜBİTAK destekli AR-GE projeleri alarak, enerji tüketimimizi minimuma indirmeyi hedefliyoruz. Kurumların verimlilik ve üretkenliğini üst düzeye çıkaracak olan yeni veri merkezimizde gerek fiziksel gerek donanımsal tüm önlemleri aldık” diye konuştu.

Yakınsama BT çözümlerini de içine alıyor

Kurumsal Bulut Bilişim çözümlerinde Global İletişim olarak 2 yıldır IaaS, PaaS ve SaaS çözümlerini sunduklarını belirten Özdemir, “Telekomünikasyon sektöründe ses/video, veri/internet yakınsaması BT çözümlerini de içine aldı. Bu alandaki bölgesel oyuncu olma stratejimizde ’Trusted Service Provider‘ (Güvenilir servis sağlayıcı ) olarak, sistem bütünleştiricileri ve yazılım iş ortaklarından oluşan eko sistemi güçlendirmek yoluyla iTelco vizyonumuzda ilerliyoruz” diye konuştu.

Sanal mobil lisansı ile farklı hizmetler

Global İletişim olarak sanal mobil lisansları ile üç operatörün altyapısını kullanarak hizmet verdiklerini ifade eden Özdemir, telemetri ve araç takip sistemleri konusunda önemli projeler gerçekleştirdiklerini belirterek şöyle konuştu: “Ses iletimi tarafında sabit ses iletişiminde de 2012’de önemli gelişmeler sözkonusu. Sabit ses iletişimi konusunda da hizmet vermek üzere Global İletişim yatırımlarını yaptı.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun