Bilişim 12 EYLÜL 2013 / 13:52

Gıdanın vizyonunda teknoloji var

Avea, Capital & Ekonomist Dergileri ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu işbirliğiyle hayata geçirilen “Girişimci Kulübü”nün  “Yiyecek, içecek ve eğlence sektörünün geleceği” toplantısında sektörün geleceğinin teknolojiyle bütünleşmesine bağlı olduğu ifade edildi.
Geleceğin şirketlerinin mobil olarak yönetilebilir olanlar olacağı noktasının altını çizen Avea CEO’su Erkan Akdemir: “Türkiye’de ev dışı yiyecek içecek sektöründe yıllık 17 milyar Dolar’a varan bir cirodan bahsediliyor. Bu sektörün kaynak yarattığı turizm sektöründeki gelirlerse 30 milyar Dolar’a ulaşıyor.

Restoranlarda mobil sistemler geliyor

Yapılan araştırmalarda, restoranlardan büyük çaplı gıda firmaları ve küçük-orta işletmelere kadar yüzde 28'lik bir kısmın artık mobil hizmetlere geçtiğini gösteriyor. Yiyecek içecek sektöründe çok daha kritik bir öneme sahip olan müşteri memnuniyetini sağlamaya önemli bir katkı sağlayan mobil teknoloji kullanımı ise, işletmelere rekabette birkaç adım önde olma ayrıcalığını sağlıyor”

Avea CEO’su Erkan Akdemir, Girişimci Kulübü Başkanı Nevzat Aydın ve Capital & Ekonomist Dergileri Yayın Direktörü M. Rauf Ateş’in Türkiye’de yiyecek, içecek ve eğlence sektörünün geleceği” konulu bir toplantı düzenledi. Avea CEO’su Erkan Akdemir İstanbul’da yeme içme sektöründe 10 bin civarında işletme faaliyet gösterdiğini; Türkiye’de ev dışı yiyecek içecek sektöründe yıllık 17 milyar Dolar’a varan bir cirodan bahsedildiğine dikkat çekti.

Bilişim sektöründeki gibi, müşteriler hizmeti bütün olarak değerlendiriyor.
Bu sektörün kaynak yarattığı turizm sektöründeki gelirlerin ise 30 milyar Dolar’a ulaştığını da sözlerine ekleyen Akdemir; “Bu rakamlar aslında sektörün ulusal ekonomide nasıl bir yere sahip olduğunu kanıtlar nitelikte. Tıpkı bilişim sektöründe olduğu gibi, bu sektörde de müşteriler, artık hizmeti bir bütün olarak algılayıp değerlendirmesini buna göre yapıyor; beklentilerini de yine buna göre belirliyor.
Mobil teknolojileri kullanan işletmeler daha başarılı
Yeni teknolojileri hızlıca keşfeden, uygulayan ve kullanmaya başlayan işletmelerin, müşterileri gözünde çok daha saygın bir konuma geldiği noktasının altını çizen Erkan Akdemir yapılan araştırmalarda, restoranlardan büyük çaplı gıda firmaları ve küçük-orta işletmelere kadar yüzde 28'lik bir kısmın artık mobil hizmetlere geçtiğini gösterdiğine dikkat çekti. Konuyla ilgili olarak Akdemir şunları söyledi: “Gıda, yeme-içme sektörüne baktığımızda diğer birçok sektöre göre mobil hizmetlere geçişte oldukça ön sıralarda olduğunu görüyoruz. Çünkü Mobilleşme ile işletmeler operasyonel maliyetlerin düşürülmesinden, bilgi alışverişinin hızlandırılmasına; süreçlerinin yeniden tanımlanmasından, insan kaynaklarının etkin bir biçimde yönetilmesine tüm iletişim ihtiyaçlarını tek noktadan karşılayan bir mekanizmaya sahip oluyorlar. Kesin olan bir gerçek var ki geleceğin şirketleri de, mobil olarak yönetilebilir olanlar olacak. müşteri memnuniyetini sağlamaya önemli bir katkı sağlayan mobil teknoloji kullanımı, işletmelere rekabette birkaç adım önde olma ayrıcalığını da sağlıyor.”
Geleceğin restoran masası interaktif olacak
Avea’nın Turkish Do&Co ile yürüttüğü Avea Araç Takip sistemi ve Yemek Sepeti için oluşturulan IVR altyapısının şirketlere sağladığı avantajları da aktaran Erkan Akdemir; Avea’nın kurumların ihtiyaçlarına özel ürün ve çözümler geliştirdiğine de dikkat çekerek sektöre özel dikkat çekici bir uygulama olan Interaktif Yemek Masası’na da değindi. Akdemir konu hakıknda “Mobilleşen dünyada geleceğin restoran masaların da bundan etkilenmemesi düşünülemez. Avea olarak Interaktif Yemek Masası uygulamamızla müşteriler, garsona ihtiyaç duymadan yemeklerini kendileri sipariş ederek, yemeklerinin mutfakta nasıl hazırladığını izleyebilecekler. Sistem aynı zamanda müşterilerin, yemekleri servis edilene kadar geçen bekleme süresince oyun oynamalarına da olanak sağlıyor. Hatta yemek sonunda hesaplarını mobil ödemeyle entegre edip hesap ödemelerini gerçekleştirebiliyorlar. Bir teknoloji üreticisi olarak bilgi alışverişini hızlandırıp kolaylaştıran, insan kaynaklarının etkin bir biçimde yönetilmesini sağlayan ‘yeni teknoloji’ler konusunda akla gelen ilk ve tek adres olmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun