Bilişim 25 NİSAN 2012 / 15:58

Gençler 'Yeşil Bilişim' etrafında toplandı

Gençler 'Yeşil Bilişim' etrafında toplandı

'Bilişimde Yeşil Zirve Sempozyumu' Hakkari’de 81 ilden gelen gençlerin katılımıyla gerçekleşirken, sempozyum gençlerin Türkiye’nin yeşil bilişim politikalarına yön verecek çıkarımlarına sahne bulundu. 21-24 Nisan 2012 tarihleri arasında Ati Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Hakkari Valiliği, Hakkari İl Özel İdaresi, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği işbirliğinde düzenlenen sempozyumda bilişimin gücüyle çevrenin nasıl daha iyi korunabileceği ve yeşil bilişim politikalarının neler olması gerektiği görüşüldü.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Ati Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı İdris Ağacanoğlu, Hakkari'de gerçekleştirilen zirvede, çevre konusunda atölye çalışmalarının gerçekleştirildiğinden bahsetti. Ağacanoğlu, zirvenin devamında  Türkiye’nin 81 ilinde eş zamanlı olarak 'Yeşil Bilişim' konulu gençlik çalışmaları gerçekleştireceklerini söyledi.

Konuyla ilgili konuşan Hakkari Valisi Muammer Türker, farklı illerden bir çok genç bir araya toplayan bu projenin, çevre bilinci konusunda nasıl bir yol haritası çizilmesi gerektiği konusunda yol gösterici olduğunu söyledi. Türkiye'nin yaş ortalamasının 28,5 olduğunu belirten Türker, Hakkari'nin 19,5'luk yaş ortalamasıyla bunun oldukça altında olduğunu ifade etti. Bu genç nüfusun eğitim sektörüne oldukça ihtiyacını olduğunu ortaya koyan Türker, potansiyelin değerlendirilmesi adına devlet ve sivil toplum örgütlerinden daha çok destek almaları gerektiği söyledi.

Elektronik geri dönüşüm için çalışmalar sürüyor

Yeşil Bilişim Zirvesi ile çevreci bilişim politikasına dikkat çekmenin önemine değinen Microsoft Türkiye Kamu İşleri ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk Müdürü Erdem Erkul, bilişimin sağladığı faydalar konusunda giderek daha fazla bilinçlenildiğini söyledi.

Programda söz alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Politika ve Strateji Geliştirme Dairesi Yetkilisi Kader Tuğan, iklim değişikliği ve küresel ısınmaya değindi. Elektronik geri dönüşüm konusundaki alt yapı çalışmalarından söz eden Tuğan, zirveden çıkacak sonuçların bakanlık tarafından dikkate alınacağının altını çizdi.

Katılımcılara kamu politikalarını izlemeleri gerektiğini söyleyen T.C. Kalkınma Bak. Bilgi Top. Daire Başkanı Emin Sadık Aydın, Fatih projesi kapsamında Anadolu’nun en ücra köşesine bile fiber optikle internetin gideceğini, burada projenin içeriği ile ilgilenilmesinin ne kadar önemli olduğuna değindi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun