Bilişim 27 TEMMUZ 2011 / 16:39

Genç mühendisler teknoloji yarışına giriyor

İTÜ ve TÜBİTAK tarafından desteklenen Avrupa BEST Mühendislik Yarışması'nda teknoloji konusunda eğitim gören 104 öğrenci gerçek mühendislik sorunlarını çözmek için çaba gösterecek.

Avrupa Teknoloji Öğrencileri Birliği (BEST), teknoloji konusunda eğitim gören 104 öğrenciyi, 1-11 Ağustos tarihleri arasında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yapılacak olan yerel yarışmalar da dahil olmak üzere toplam 13 ulusal ve bölgesel yarışmanın izlediği BEST mühendislik yarışmalarının finali Avrupa BEST Mühendislik Yarışması’nda (EBEC) bir araya getiriyor.

Avrupa’nın en yaratıcı genç beyinlerinden çıkacak yeni fikir ve çözümlerin ortaya konulacağı BEST Mühendislik Yarışması’nda her biri 4 kişiden oluşan hem bölgesel hem de ulusal yarışmalarda kendini kanıtlamış toplam 26 takım gerçek mühendislik sorunlarını çözecek. Öğrenciler “Takım Tasarımı” (somut bir prototip ile pratik çözüm) ve “Vaka Analizi” ( gerçek sorunlara varsayımsal çözümler) olmak üzere iki farklı alanda yarışacak.

EBEC 2011’in destekleyicilerinden biri olan Kaspersky Lab ise “Vaka Analizi” kategorisinde yarışmacılara, kendi çalışma alanlarıyla ilgili, zorlu görevler verecek.

Türkiye’nin en iyi mühendislik okulu İTÜ ve TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) tarafından desteklenen yarışma, Avrupa’nın en iyi öğrencilerinin mühendislik gelişimi konusundaki potansiyellerini, EBEC 2011 kapsamında ortaya çıkarmasını sağlayacak.BEST İstanbul tarafından, uluslararası bir takım ile koordineli olarak düzenlenen yarışmanın üçüncüsü geçtiğimiz yıl Romanya’nın Cluj-Napoca kentinde düzenlenmişti. Toplam 10 şirket tarafından desteklenen etkinliğe Avrupa’nın çeşitli teknik üniversitelerinden ve 14 farklı ülkeden 100’ün üzerinde öğrenci katılmıştı.

BEST, siyasi bağları olmayan ve kar amacı gütmeyen mühendislik, teknoloji ve bilim öğrencileri kuruluşu olarak ana faaliyetlerini koruyarak ve geliştirerek bir milyondan fazla öğrenciye ulaşıyor, onlara profesyonel gelişim ve kariyer desteği sağlıyor.

BEST ve BEST Avrupa Mühendislik Yarışması ile ilgili daha fazla bilgi için: http://www.best.eu.org ve http://ebec.best.eu.org adreslerini ziyaret edebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun