Bilişim 16 NİSAN 2012 / 15:27

Gelecek inovasyon etrafında şekilleniyor

TEDx SilkRoad organizasyonu, "Sınırsız Yaratıcılık ve Ticaret" teması altında geleceğe şekil veren yaratıcı endüstrilerin paylaşılmaya değer fikirlerini katılımcılarla paylaştı.11 Nisan 2012 tarihinde Feriye Oditoryumu’nda Dijital İpek Yolu’nda “Sınırsız Yaratıcılık ve Ticaret” teması altında düzenlenen TEDxSilkRoad konusunda öne çıkan akademisyen, düşünce liderleri ve sanatçıları bir araya getirdi. Ferhan Cook’un ve İngiltere Başkonsolosu Jessica Hand’ın açılış konuşmasıyla başlayan konferans, “İnovasyon ve Sınırsız Yaratıcılığın Rotası”, “ Ulaşın ve Güç Verin”, “Bağlı Bir Gelecek” başlıklı oturumlarla gerçekleşti. Bütün konuşmacıların üzerinde durduğu en önemli nokta ise Yeni İpek Yolu’nda dijitalleşme ile yepyeni bir sosyal oluşumun bizleri beklediği oldu.

Steve Jobs’un “Yolculuk, ödüldür” sözünden hareketle yola çıktığını belirten TEDxSilkRoad organizatörü Ferhan Cook, günümüz “Dijital İpek Yolu”nda gerçekleşen yolculuğun sonu gelmeyen ilham dolu bir denetim olduğunu vurguladı. Cook, yaratıcılığın sınırlarının “Dijital İpek Yolu”nda ortadan kalktığını ve geleceğin inovasyon etrafında şekilleneceğini de sözlerine ekledi.

Oturumun ilk konuşmacısı New York Doğal Tarih Müzesi ve İpekyolu Sergisi Kuratörü Mark Norell, 7500 km uzunluğundaki eski İpek Yolu’nun develer üzerinden işleyişini anlatırken, bu yolun küreselleşme yolunda uluslar tarafından atılan ilk adım olduğuna dikkat çekti. Ayrıca, dünyanın farklı yerlerindeki insanları yeniliklerle buluşturan İpek Yolu’nun ilk düzenli ticaret anlayışı olduğunu da söyledi.

Geleceğin tek geçerli para birimi: Amaç ve yaratıcılık

Mark Norell’dan sonra sözü alan İDEO Asia’nın Tasarım Direktörü Arvind Gupta Dijital İpek Yolu’nda dünyada değişimi sağlayabilecek “yaratıcılığın” hedeflere ulaşmak için geçerli tek para birimi olduğunu belirtti. Gupta, maddi zenginliğin yol gösterici bir yaratıcılık olmadan hiçbir problemi çözemeyeceğini ifade ederek konuya yepyeni bir boyut kattı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde doktorasını sürdüren Bora Biçer yaşadığımız dünyanın artık sanal bir süreçte ilerlediğini ve kişilerin sosyalleşmelerini sosyal ağlar üzerinden tanımladıklarını belirtti. Ancak asıl sosyal kapitalin, çevrimiçi ve çevrimdışı ilişkilerin birleşiminden doğduğunu sözlerine ekledi. Ancak asıl sosyal kapitalin, çevrimiçi ve çevrimdışı ilişkilerin birleşiminden doğduğunu sözlerine ekledi. Kişilerin sahip olduğu sosyal çevrenin ise bu iki dünyadaki ilişkilerden oluştuğunu özellikle vurguladı.

Etkinlikte söz alan sosyal medya tasarımcısı Karen Lancel sanal dünyada güvenin oluşmasını için giderek daha fazla şeffaflığa ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Aynı zamanda insanların teknolojilerle fiziksel varlıklarını kapatmaya çalıştıklarını da sözlerine ekleyen Lancel, “21.Yüzyılda var olmanın anlamı değişti” diyerek yeni ekosistemi özetledi.Etkinliğin en çok ilgi çeken konuşmacılardan biri, 200 bin üyesi olan Türkiye’nin ilk tarımsal pazarlama sosyal ağı “Tarımsal Pazarlama”nın kurucusu Tülin Akın oldu. Akın, öğrencilik yıllarında başladığı sitenin büyüme hikayesini anlattı. Ushahidi Topluluk Yöneticisi Heather Leson ise her tür kitlesel olay konusunda bilgi alınması, bilgilerin görselleştirilmesi ve etkileşimli haritaların çizilmesini sağlayan programları anlattığı sunumunda inovasyonun toplumlara fayda sağlaması konusunda katılımcıları etkiledi.

Organizasyona Skype yoluyla bağlanan yazar Gündüz Vassaf dünyanın teknolojiyle birlikte kabuk değiştirdiğini belirtip, internette varolan apolitik gençlerin, düzenin parçası olmayarak mevcut düzeni gayrimeşrulaştırdıklarını ifade etti. Vassaf, içinde bulunulan dönemi belirsizlik olarak tanımlayarak "Gençler dijital yerli, yaşlılar dijital göçmen” tanımıyla yeni çağı anlattı.

Daha bağlı bir gelecek: Gelecek 15 yılda, kişi başına 17 teknolojik araç

“Bağlı Bir Gelecek” temasıyla yapılan ikinci oturumda MIT Sosyal Televizyon Araştırmacısı Marie Jose Monpetit hızlı bir çağda yaşadığımızı belirterek gelecekteki medyanın birleşik ağ sistemlerinden oluşacağını dile getirdi. Monpetit, Marco Polo’nun eski yolculuk tecrübelerinin bugün oluşturulmak istenen küresel ağ için harcanan çabalarla benzerlik gösterdiğini örneklerle açıkladı.

Organizasyonda konuşan bir diğer isim olan Orange İnovasyon Müdürü Partice Slupowski, gelecek 15 yıl içinde insanların kullanacağı 17 farklı teknoloji aracı olacağını iddia etti. Slupowski, vücutların çıkardığı verilerin, yeni data görselleştirme metotları ile incelenmesiyle birlikte hayatların ve dünyanın daha iyi idare edilebileceğini söyledi.

İngiltere menşeli Cute Circuit’in tasarımcıları Francesca Rosella ve Ryan Getz düzenledikleri giyilebilir teknoloji defilesinden önce yaptıkları konuşmada teknoloji ve modayı nasıl birleştirdiklerini anlattılar. Estetik ile fonksiyonel inovasyon teknolojilerini tasarımlarında kullanan tasarımcılar, inovasyonun farklı alanların birleşiminden oluşmasına yönelik bir konuşma yaptılar.

Hiç bir kâr amacı güdülmeden düzenlenen TEDxSilkRoad etkinliği, kısıtlı sayıda yapılan bilet satışından elde edilen gelirin bir kısmı etkinliğin maliyetlerini karşılamak üzere kullanıyor. Elde edilen gelirin bir kısmı da sosyal inovasyon projeleri geliştiren girişimcilerin projelerini hayata geçirmelerine destek sağlama amacıyla kullanılıyor.

TEDxSilkRoad hakkında detaylı bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun