Bilişim 12 HAZİRAN 2012 / 15:34

Geleceğin insanına fütüristler şekil verecek

Geleceğin insanına fütüristler şekil verecek

Fütüristler Derneği, kuruluşunun 7. yılında ‘geleceğe’ dair planlarının yanı sıra, genç fütüristlere dair yaklaşımlarından yeni projelerine kadar birçok konuya düzenlediği basın toplantısıyla ışık tuttu. Toplantıda derneğin yapısı ve işleyişi hakkında bilgiler veren Fütüristler Derneği Başkanı Murat Şahin, derneğin başkanı olmasına rağmen alınan bütün kararların ekip çalışması sonucunda ortaya çıktığını ifade etti. Önceki dönemde başkanlık yapan Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Ufuk Tarhan da, yönetim kurulunun sürekli olarak değiştiğini belirtti.

Bunun nedeninin fütüristler olarak sürekli yeni fikirlere ve düşünce yapılarına duydukları ihtiyaç olduğunu söyleyen Tarhan, bu nedenle iki yılda bir yönetim kurulunun ve başkanın değiştiğini dile getirdi. Dernek yönetiminin kendi içinde devinim halinde olduğunu vurgulayan Tarhan, kendisinin de başkanlık görevinden sonra dernek içindeki çalışmalarına devam ettiğini söyledi. Bu sayede bir ekip olarak çalışabildiklerinin altını çizen Tarhan, derneğin tek adam düzeninden çok takım oyunu oynadığını ifade etti.

Genç fütüristlerin dernek içindeki konumuna değinen Murat Şahin, dernek olarak ‘usta-çırak’ ilişkisini benimsediklerini söyledi. Şahin, bu doğrultuda her ay bir fütüristin, genç bir fütüristi kendi programını aksatmadan yanına alarak çalışma hayatının hızlı temposunu gösterdiğini ifade etti. Şahin, bu sayede iş hayatına atılma aşamasında olan genç fütüristlerin iş hayatı hakkına fikir sahibi olup, sağlam adımlar atmalarını amaçladıklarını dile getirdi.

Murat Şahin, sözlerini dernek olarak bir kültür yaratmak ve bunu bir bayrak yarışı haline getirmek istediklerini söyleyerek noktaladı.

Geleceğe odaklı çalışan yapı

Dernek olarak bütün çalışmalarının geleceğe odaklı olduğunu söyleyen Murat Şahin, Futurist Shuffle, Future Talks, Fütürizm Okulu, Fütüristler Zirvesi, The Futurist ve Tekno Kadın gibi geniş kitlelere ulaşan etkinliklerle bu fikirlerini yaymak istediklerini ifade etti.

Fütürizm Okulu’nun yapısı ve çalışmalarına değinen Şahin, üç yıldır ara vermeden devam eden bu projenin dördüncü yılı için de Kadir Has Üniversitesi’yle anlaştıklarını söyledi. Bu konudaki en büyük atılımlarının “Future Studies” adlı dersi eğitim müfredatına eklemek olduğunu vurgulayan Şahin, bu konuda ODTÜ ile olan görüşmelerin sürdüğünü ve kısa zamanda sonuçlanabileceğini dile getirdi.

Genç fütüristlerin yurtdışındaki sürdürülebilirlik modelleri konusunda mutlaka fikir sahibi olmaları gerektiğini ifade eden Şahin, bu noktada AB Bakanlığı’ndan destek aldıklarını söyledi. AB Bakanlığıyla düzenlenen yuvarlak masa toplantısında fütürizm hakkında birçok konuyu masaya yatırdıklarını söyleyen Şahin, bakanlıktan bu konularda tam destek aldığının altını çizdi.

Özellikle sürdürülebilir tarım projesinin kendileri için büyük önem taşıdığını vurgulayan Şahin, AB Bakanlığı’ndan aldıkları destekle kurulan bir genç fütürist ekibiyle çalışmalara başladıklarını söyledi.

[caption id="attachment_52081" align="alignleft" width="191" caption="TFD İstişare Başkanı Ufuk Tarhan - TFD Başkanı Murat Şahin"][/caption]

Kadınların teknojiyle imtihanı geleceği şekillendirecek

Tekno Kadın projesinin geleceği şekillendirme adına çok kilit bir rolü olduğunu söyleyen Ufuk Tarhan, şimdiki çocukların geleceğe şekil vereceğini, çocuklara da annelerinin şekil vereceğini hatırlattı. Bu doğrultuda, kadınların teknolojiyle bir bütünlük kurması gerektiğini söyleyen Tarhan, gerçekleştirdikleri Tekno Kadın projesiyle bunu amaçladıklarının altını çizdi.

Tarhan, bunun yanı sıra kadınların iş hayatına adaptasyonunu daha da kolaylaştıracak olan teknolojinin, kadınların kendi ayakları üzerinde durmaları açısında da büyük önem taşıdığını ifade etti. İlk etapta 20 bin kadının bu programa başvurduğu projede MEB ile ortak çalıştıklarını belirten Tarhan, eğitimlerin şimdilik Halk Eğitim Merkezleri’nde verildiğini söyledi.

Amaç geleceğin aktivistlerini yaratmak

Geniş bir yelpazeyi teknoloji ve gelecek fikirlerini benimseterek, geleceğe şimdiden şekil vermek istediklerini söyleyen Murat Şahin, bu noktada Futurist Shuffle projesine büyük önem verdiklerini ifade etti. Futurist Shuffle programıyla genç fütüristlere yol göstermek istediklerini belirten Şahin, bu noktada girişimci ve fütüristlere, öğretici bir rol üstlenerek onların daha sağlam adımlar atmalarını sağladıklarını söyledi.

Bunun yanı sıra genç fütüristleri sürekli olarak tecrübelerini yazmaya zorladıklarını dile getiren Şahin, bu doğrultuda bir blog sitesi açtıklarını söyledi. Bu yolla genç fütüristlerin, geleceğin aktivistlerin olacağını altını çizen Şahin, bu sayede geleceğe daha keskin hatlarla şekil verilebileceğine inandığını söyledi.

Bu yıl kutlanılmaya başlanan “Gelecek Günü”nün gelecek yıldan itibaren Türkiye’de de kutlanılmaya başlanacağını söyleyen Murat Şahin, bu konuda AB Bakanlığı’ndan aldıkları desteğin büyük önemi olduğunu söyledi. Bu konudaki amaçlarının sadece Türkiye çapında bir etkinlikten ziyade Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinden gelecek katılımcılarla ‘Avrasya Gelecek Günü Türkiye’yi yaratmak olduğunu söyleyen Şahin, konuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Etkinlikler kapsamında düzenleyecekleri atölye çalışmaları, raporlamalar ve kaydettikleri aşamaların masaya yatırılacağını belirten Şahin, 1 Mart 2013 tarihinin kendileri için sınav niteliği taşıdığının altını çizdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun