Bilişim 08 MAYIS 2012 / 14:41

Geleceğin çözümleri Microsoft Yönetim Zirvesi'nde tanıtıldı

"Özel bulut pazarı yüzde 43 büyüyecek"

Microsoft’un düzenlediği Microsoft Yönetim Zirvesi’ne İstanbul bir kez daha ev sahipliği yaptı. Türkiye’nin önde gelen BT profesyonellerinin sektörün devleriyle bir araya geldiği etkinlikte Microsoft’un yeni çözümleri System Center 2012, Windows Server 2012 ve Windows Azure tüm detaylarıyla ele alındı. Microsoft Türkiye’nin düzenlediği Microsoft Yönetim Zirvesi 2012’de Türkiye’nin önde gelen BT profesyonelleri sektörün öncüleriyle bir araya geldi.

Bu yıl ilki Nisan ayında Las Vegas’da düzenlenen MMS 2012 etkinliğinin son durağı İstanbul oldu. 750’yi aşkın katılımcının yer aldığı etkinlikte Microsoft System Center 2012, Windows Server 2012 ve Windows Azure hakkındaki en güncel bilgiler ve haberler BT profesyonelleriyle paylaşıldı.

Gelecek için geliştirilmiş ve kurumların kullanıma şimdiden hazır olan çözümlerin tanıtıldığı zirvede açılış konuşmalarının ardından 2 paralel salonda Microsoft’un en yeni çözümleri, sponsor sunumları ve müşteri hikayeleri anlatıldı.

Microsoft Yönetim Zirvesi 2012 İstanbul’un açılış konuşmasını gerçekleştiren Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Tolgar Elverici, “IDC araştırmalarına göre; özel bulut pazarı 2010-2015 yılları arasında yüzde 43 büyüme yaşayacak. Windows Server bugün Türkiye’de yüzde 91,2 pazar payına sahip. Hyper-V sanallaştırma çözümümüz ise son bir yılda yüzde 12,2’lik büyüme ile yüzde 35,4 pazar payına sahip oldu. System Center her yıl yüzde 50 üstünde büyüyor."

DenizBank'ın bu konuda çok önemli bir örnek olduğunu söyleyen Elverici, "1.500 sanal makineyle sunucu maliyetlerinden 7 milyon dolar, sanallaştırma maliyetlerinden ise 14 milyon dolar tasarruf ettiler. Yine Bank Asya, Avea, Borusan gibi dev firmalar System Center kullanarak tasarruf sağlıyorlar. Microsoft olarak biz kurumlara ihtiyaç duydukları çözümleri sunmaya hazırız” diye konuştu.

Türkiye'de özel bulut hızla yayılıyor

Etkinlikte bulut bilişimin veri merkezlerinin dönüşümü üzerinde yarattığı etki hakkında bir sunum yapan Microsoft Corp Yönetim ve Güvenlik Ürünleri Direktörü Clare Henry, “17 Nisan tarihinde Las Vegas’ta benzer bir etkinlikle System Center 2012 çözümümüzü tanıttık. Microsoft’un sunduğu bu yenilikle özel, genel ve hibrit bulutlar üzerinden güvenilir hizmetler sağlanabilecek. Kurumlar var olan veri merkezi yatırımlarını korurken, System Center 2012 ürünleri de esnek ve düşük maliyetli özel bulut çözümü kurulumlarının temelini oluşturacak" dedi.

Türkiye’de ve dünyada bir çok kurumun kendi özel bulut yapılarını oluşturmak için System Center 2012’yi kullanmaya başladığına değinen Henry, "Windows Server 2012 genel bulut hizmetlerimizden elde ettiğimiz tecrübeyi kullanarak özel bulut için geliştirilmiş dinamik, sürekli ve düşük maliyetli çözümü sunuyor. Windows Server 2012 ile her ölçekteki kurum özel ve hibrit bulut çözümlerinden kolayca faydalanabilecek ve bu sayede maliyetlerini düşürürken daha rekabetçi ve daha esnek olabilecekler” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun