Bilişim 14 KASIM 2014 / 15:19

GE Türkiye İnovasyon Merkezi, 2015'te açılacak

General Electric (GE), gençler için yeni iş olanaklarının yaratılmasını, tedarik zincirlerinin yeniden şekillendirilmesini, küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesini ve inovasyonda hız kazanılmasını hedefleyen “Endüstrinin Geleceği” adlı yol haritasını açıkladı. Yerelleştirme girişimleri ve teknoloji eğitimi alanında olanakları genişletmeye odaklanan GE, aynı zamanda 2015 yılında GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nin açılışını duyurdu. İstanbul Teknopark’ta yer alacak olan merkez endüstrinin karşılaştığı sorunlara yerel çözümler geliştirmek için müşteriler, girişimciler ve akademisyenlerle işbirliği içinde çalışarak “Endüstriyel Kuluçka Merkezi” işlevi görecek.

“Endüstrinin Geleceği”, üç temel unsur olan endüstriyel internet, ileri üretim teknikleri ve küresel akıl ile Türkiye’de endüstrilerin üretkenliğinin ve verimliliğinin artırılmasına yönelik fırsatların altını çiziyor. Bu da daha hızlı, daha işbirliğine yönelik ve daha esnek üretim sunuyor. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişimi hızlanırken üretimin her ölçekte yapılabilmesi sağlanıyor. Daha yerelleştirilmiş tedarik zinciri maliyetleri düşürüp, verimliliği artırırken, yeni fikirler için kuluçka işlevi de görüyor. GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy ve GE Baş Ekonomisti Marco Annunziata da “Endüstrinin Geleceği” yaklaşımının makroekonomik etkilerini değerlendirdi.

Marco Annunziata, “Endüstrinin Geleceği’ üretim kapasitesini artırmaya ve ekonomik canlılığı yeniden harekete geçirmeye yönelik bir dönüşümü temsil ediyor. Yeni dönem iş dünyası, çalışanların, şirketlerin ve organizasyonların işbirliği ve inovasyonu temel alan ortak bir üretim modeli yaratıyor. Bunun yanı sıra yerel inovasyonu, üretkenliği artırma, girişimciliği teşvik etme ve fırsatları genişletmek üzere çözümler de sağlıyor. GE olarak “Endüstriyel İnternet” adını verdiğimiz akıllı makinelerin karşılıklı etkileşimi, 3D baskı gibi “İleri Üretim Teknikleri” ve “Küresel Akıl” endüstriyi dönüştürerek iş yapma biçimlerimizi yeniden tanımlayacak” dedi.

Moderatörlüğünü Canan Özsoy’un üstlendiği “Endüstrinin Geleceği: Türkiye’de Verimlilik ve Ekonomik Büyüme için Yeni Açılımlar” panelinde katılımcı olarak OMV Petrol Ofisi A.Ş. & OMV Gaz ve Enerji Holding A.Ş. CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Gülsüm Azeri, TAV Havalimanları Holding CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Sani Şener, TTGV Yönetim Kurulu Başkanı ve Vestel Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Ultav, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş.’nin (TUSAŞ) Teknoloji Yönetimi Müdürü Dr.Eyüp Serdar Gökpınar ve Markafoni Kurucu Ortağı ve Girişimcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra yer aldı. Panelde, endüstriyel internet ve ileri üretim tekniklerinin, temel endüstriler açısından sahip olduğu perspektif ve bununla ilgili fırsat ve zorluklar tartışıldı. Bunun yanı sıra teknolojik dönüşümün iş süreçlerine dahil edilerek verimlilik artışı sağlama yolları da ele alındı.

İnovasyon Merkezi 2015’te açılacak

GE Türkiye İnovasyon Merkezi, farklı fikirlerin desteklendiği, beslendiği ve yerel inovasyon ekosistemi ile etkileşim içinde olacak. İleri üretim teknikleri, endüstriyel internet ve yaşam bilimleri laboratuvarını kapsayan merkez, dünya genelinde herkesin birbiriyle iletişim içinde olduğu, içerik ve kaynaklara erişim sağlayacak.

GE Sağlık’ın Yaşam Bilimleri Laboratuvarı, firmanın ilaç geliştirme, protein bilimi ve biyoişlem araştırmaları için geliştirdiği en son araç ve teknolojilere sahip olacak ve Türkiye biyofarmasötik ilaç sektörü için sunulan ileri teknik eğitim ve teknolojik değerlendirme olanaklarının yanı sıra üniversitelerin biyoteknoloji derslerinin farklı unsurları için de açık olacak. GE’nin Orta Doğu ve Rusya’da bulunan müşterilerinin yanında akademisyenler, ilaç ve biyoteknoloji araştırmacıları da küçük ölçekli çalışmaları için laboratuvardan faydalanabilecekler.

Teknik uzmanların istihdam edileceği yeni laboratuvar GE Sağlık’ın, GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nde önemli bir yere sahip olacak.

GE Sağlık Yaşam Bilimleri Doğu ve Afrika Gelişen Pazarlar Bölgesi Genel Müdürü Myra Eskes, "İstanbul Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarına olan yatırımımız, GE'nin yaşam bilimleri ve biyofarmasötik endüstrisinin Türkiye’de ve bölgede büyümesini destekleme kararlılığının bir göstergesidir. Bu laboratuvar, biyofarmasötik araştırma ve üretim alanlarındaki akademik ve sanayiye yönelik yatırımlarımızı güçlendirmektedir" dedi.

Bu merkez açık bir inovasyon ortamında yapılan işlere ve sonuçlarına odaklanacak. GE, fırsat alanlarını tanımlamak için mühendisler, girişimciler, öğrenciler ve müşterilerle beraber çalışarak işbirliğini ve birlikte üretmeyi teşvik edecek. Türkiye’nin günümüzde var olan önemli zorluklarını belirleyebilmek için farklı sektörlerden mucitler GE Türkiye’nin web sayfasında (www.ge.com/tr) fikirlerini sunmak için teşvik edilecekler.

 
ETİKETLER : GE
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun