Bilişim 04 MART 2015 / 14:59

GE Garaj’da 3D üretim için online randevu sistemi başladı

GE Türkiye ve İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliği ile hayata geçirilen GE Garaj’ın Şubat ayında gerçekleştirilen resmi açılışına, GE Dünya Başkan Yardımcısı ve Pazarlama Başkanı Beth Comstock katıldı.Türkiye’nin büyük ve gelişen bir pazar olduğunun belirtildiği toplantıda, küresel fikirlerin iyi seçilip, Türkiye’de uygulamasının inovasyona katkı sağlayacağı ifade edilirken GE için Türkiye’nin taşıdığı önemin de altı çizildi. Resmi açılışı yapılan GE Garaj’dan daha sistematik faydalanılabilmesi adına ise, online randevu sistemi başlatıldı. Fikirlerin ürüne dönüşmesi amacıyla aktif hale gelen GE Garaj’da önce misafirlere yönelik bir inovasyon turu gerçekleştirildi. Sonrasında ise Beth Comstock’un, İTÜ Remzi Ülker Salonu’nda düzenlenen “Endüstrinin Geleceği ve İnovasyonda Yeni Yaklaşımlar” başlıklı konuşması katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.GE Garaj: Teknolojik değişimi kucaklayan bir üretim merkezi

GE Garaj, endüstriyel tasarımcıların, teknolojistlerin, girişimcilerin ve akademinin bir araya gelerek fikirlerini ürünlere dönüştürmesine katkı sağlıyor. Teknolojinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de iş yapış biçimlerini hızla değiştirmesi üretimde demoktratikleşmeyi getirerek yeni iş fırsatları yaratıyor. GE Garaj da küçük bir kuluçka merkezi gibi özellikle öğrencilerin ve akademisyenlerin projelerini ve fikirlerini geliştirerek üretimi deneyimleyeceği bir işbirliği ortamı sunuyor.

Öncelikli olarak yenilikçi ve yaratıcı iş fikirlerinin önemine dikkat çekilen açılışta, çoğu firmanın yaratıcı insanları bulma, birlikte çalışma ve bu iş gücünün korunması konusunda zorluk yaşadığı ifade edildi. İnovasyonda önemli diğer bir konunun ise işbirlikleri olduğu vurgulandı. Açılış konuşmasında, artık her kesimden her büyülükte kurum ve kuruluşun yer bağımsız işbirliği yapma olanağının da bulunduğuna dikkat çekildi.

GE’nin girişimcilere, yenilikçi fikirlere, işbirliklerine ve yerel inovasyona yönelik yaklaşımının bir göstergesi olarak 2015 yılında Türkiye İnovasyon Merkezi’ni açılacağının da duyurulduğu konuşmada, bu merkezde enerji verimliliği, sağlık gibi alanlarda işbirliği odaklı çalışmalar yapılacağı belirtildi.

“Yeni teknolojiler büyümeyi ivmelendiriyor, meslekleri dönüştürüyor”

GE Garaj açılışı esnasında, yeni teknolojilerin büyümeye kattığı ivmenin, tüketici internetinin 3 milyar kişiyi, endüstriyel internetin ise 50 milyar makineyi bağladığı belirtildi. Teknolojinin gelişimi ile yaşanan yeni üretim devriminin ise; 3 boyutlu yazıcılar, bulut bilişim, ileri üretim teknikleri ile girişimcilere hayatlarında daha önce yapılamayan şeyleri mümkün kıldığı ve bu sayede girişimciliğin yükseldiğini vurgulandı. Üniversitelerdeki yöneticilerin ve akademisyenlerin pazarın gelişimine önem vermesi gerekliliğin de vurgulandığı konferansta, işletme fakültelerinde mühendislik derslerinin aldırılmasının ve öğrencilerin mühendislik bilgisine sahip olmasının geleceğe büyük değer katacağı ifade edildi.

Online randevu sistemine bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun