Bilişim 28 MAYIS 2012 / 16:47

Fütürist Michio Kaku İstanbul'da 'Geleceğin İnşası'nı anlattı

Michio Kaku İstanbul'da 'Geleceğin İnşası'nı anlattı

Geleceği tasarlayan öngörüleriyle dünyada otorite olarak kabul edilen fütürist Michio Kaku, TET Ar-Ge Proje Pazarı kapsamında konuk konuşmacı olarak İstanbul’a geldi. Kaku, Türkiye’de ilk kez düzenlenen bilişim pazarında teknoloji çağına ilişkin öngörülerini açıkladı. Dünyanın en önemli fütüristleri arasında gösterilen Michio Kaku, TET Ar-Ge Proje Pazarı için konuk konuşmacı olarak İstanbul’a geldi. İstanbul Elektrik – Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği tarafından elektrik, elektronik ve bilişim alanlarında Türkiye’nin ilk Ar-Ge Proje Pazarı özelliği taşıyan etkinlik, 25 Mayıs Cuma günü Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlendi.

TET Ar-Ge Proje Pazarı Türkiye için mihenk taşı

Geleceği inşa edecek öngörüleriyle dünyada kuramsal fizik alanında otorite olarak kabul edilen fütürist – yazar Michio Kaku, sunumuna başlamadan önce Türkiye’nin tarım ülkesinden sanayi ülkesine geçişte çok önemli bir dönemeçte olduğunu ve TET Ar-Ge Proje Pazarı gibi etkinliklerin gelişim adına mihenk taşı olarak kabul edildiğini dile getirdi.

Kaku öngörüleriyle ‘Kusursuz Kapitalizm’ e işaret ediyor

Kaku, sunumunda şunlara değindi:

“Biz fizikçiler, geçmişten geleceğe günlük hayatınızda kullandığınız her şeyi icat ediyoruz. Artık geleceğin inşası aşamasındayız. Bilim sayesinde toplumlar veya ekonomiler zenginleşti. Ancak her 80 yılda bir ekonomik kriz yaşandı. Bunun son örneğini 2008 yılında yaşadık. Bir sonraki krize ulaşılan yüksek teknolojinin neden olacağını öngörüyorum.

Gelecekte bugün kullandığını internet asında her yerde olacak ama aynı zamanda da hiçbir yerde olmayacak. Bir dönem filmlerde izlediğiniz ekranlı gözlükler ya da kontakt lensler, gelecekte gerçek olmaktan öte sizleri eli – ayağı haline gelecek.

2050 ve sonrasında para yerine yalnızca kredi kullanacaksınız. Evinizdeki duvarlar, birer algılayıcı haline gelecek ve 24 saat boyunca taleplerinize cevap vererek sizi doktora, avukata, belediyeye ya da arkadaşlarınıza bağlayacak.

Cep telefonları, büyüme eğiliminde. Gelecekte cep telefonları bir sayfa kağıt gibi olacak ancak boyutunu sizler ayarlayacaksınız.

Televizyonlar 3 boyutlu olacak ama gözlük gerekmeyecek. Otomobilleri zihin gücünüzle kontrol edeceksiniz.

Tüm bunlar geleceğe hakim olacak Kusursuz Kapitalizm’in basamakları. Kusursuz Kapitalizm ile evinizden veya iş yerinizden alış veriş yapacak, sağlık sorunlarınızı giderecek, arkadaşlarınızla eğleneceksiniz.

Kusursuz Kapitalizm ile tüketimde son noktaya varacağız.”

Özel röportaj BTnet.com.tr'de

Michio Kaku ile Türkiye ziyareti sırasında BTnet.com.tr olarak özel röportaj gerçekleştirme fırsatı da yakaladık. Bu röportajın ayrıntılarını önümüzdeki günlerde BTnet.com.tr'de paylaşacağız.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun