Bilişim 01 AĞUSTOS 2011 / 14:14

Foxconn'da robotlar çalışanları intihardan vazgeçirebilecek mi?

Çin’deki fabrikalarında Apple’ın iPhone ve iPad’lerini üreten Tayvanlı şirket Foxconn Technology Group, gelecek üç yıl içinde 1 milyon robotu hizmete sokmayı  planlıyor. Böylece basit ve rutin prosedürleri yerine getiren çalışanlara ihtiyaç kalmayacak. Reuters’in haberine göre, geçtiğimiz yıldan beri Çin’deki fabrikalarında çalışanlarının intiharlarıyla gündeme gelen Foxconn, basit hat işlerinde artık robotları kullanmayı planlıyor. Şirketin tepesindeki isimden gelen bu açıklama, şirkete yakın kaynaklar tarafından da doğrulandı. Buna göre Foxconn, halen kullandığı 10 bin robotu gelecek yıl 300 bine, üç yıllık dönemde de 1 milyona çıkartacak.

Analistlere göre Çin’de artan istihdam maliyeti, ülkedeki bazı üreticileri de otomasyona geçmeye itiyor. Artan ücret maliyetlerinin Foxconn’un bu adımının da sebebi olduğu kanısındaki analistlere göre, bu yıl ücret artışları çok yüksekti ve bu yükseliş hızının gelecek yıl yavaşlamasını beklememek gerek. Tabi eğer bu hız yavaşlatılmazsa, o zaman fabrikaların da başka yere taşınması zorunlu hale gelecek.

Geçtiğimiz yıldan beri Çin istihdam alanında birçok sorunla karşılaştı. Toyota ve Honda gibi dev şirketlerin adının karıştığı grevler ve fabrikalardaki intihar olayları, ekonomik büyümenin ücret artışlarına da yansıması gerektiğini net biçimde ortaya koydu.

Foxconn’un yaklaşık 1,2 milyon çalışanı var. Bunların 1 milyonu Çin’de çalışıyor. Geçtiğimiz ay bir Foxconn çalışanı, fabrikadaki şartlar sonucunda öldü. Bu çalışanın ölümü, geçen iki yılda fabrika komplekslerinde genç işçilerin intiharlarının da son örneği oldu.

Apple’ın yanı sıra Foxconn, Dell, Hewlett-Packard, Nokia ve Sony Ericsson gibi devlere de üretim yapıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun